POSTscriptum Strona Główna  
  POSTscriptum
FAQ  FAQ   Szukaj  Szukaj   Użytkownicy  Użytkownicy   Grupy  Grupy
 
Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
 

Odpowiedz do tematu POSTscriptum Strona Główna » PREZENTACJE » Chcę przedstawić Wam moje literackie dziecko Polne trumienki
Chcę przedstawić Wam moje literackie dziecko Polne trumienki
Autor Wiadomość
Marzena 


Wiek: 37
Dołączyła: 15 Paź 2010
Posty: 714
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2015-05-04, 16:38   Chcę przedstawić Wam moje literackie dziecko Polne trumienki

lekkomyślne ptaki
żegnaliśmy białymi chustami
teraz biedują przetrząsając polne trumienki
Zaciskanie pasa. Z tomiku.

Ujrzałem złowieszczy tytuł nowego tomiku i poczułem dyskomfort.

Skąd u licha pomysł na tak przygnębiające otwarcie. Nic tego nie zapowiadało a wiersze, które stopniowo poznawałem nie zapowiadały takiego klimatu. Są w nim, co prawda utwory smutne, ale jak znam autorkę i jej dystans do klęsk, smutnych wydarzeń daleko jej do zapowiedzi apokaliptycznych wersji świata.
Na trop zaprowadziło mnie pole i w polu zostałem. Oświecony tym razem. Polne trumienki są każdemu znane. Stanowią tak zwyczajny element krajobrazu, że przestały być widoczne. Dawno temu sam takie trumienki usypywałem okopując ziemniaki, truskawki. Wiosną, gdy jeszcze się nie zazielenią istotnie przypominają długaśne trumny. Jesienią z rozkopanych motykami wyciągało się kartofle. Dzieci rozpalały ognisko i zakopywały w popiele szare kule. O zmierzchu parzyły dłonie, niecierpliwie obierane z pachnącej skórki.
Możemy, zatem odetchnąć z ulgą i spokojnie zanurzyć w świat widziany oczami Poetki.
Świat pełny ludzi i miejsc zaznaczonych jej obecnością. Każde przywołanie przeszłości oznacza dzień, w którym stało się coś, co warte było zapamiętania. Chciane czy niechciane przychodzi i wywołuje uśmiech lub smutek.
Świat już jest tak skonstruowany:

nie ma na kogo zrzucać winy
za przypalone ziemniaki
i niesprawdzone końce świata
Pościel stygnie. Z tomiku

Wiesław Uciechowski
 
 
Marzena 


Wiek: 37
Dołączyła: 15 Paź 2010
Posty: 714
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2015-05-04, 16:39   

Nie mam pojęcia, jak Wam pokazać okładkę?:(
 
 
wojna światów
[Usunięty]

Wysłany: 2015-05-14, 18:00   

Ciekawie się zapowiada...
Gratulacje, Marzenko :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
POSTscriptum Strona Główna » PREZENTACJE » Chcę przedstawić Wam moje literackie dziecko Polne trumienki


Kontakt:

w sprawach merytorycznych:
Amandalea: amandalea@interia.pl, Leszek Wlazło: niepoeta2@wp.pl

w sprawach techniczno-merytorycznych:
Łukasz Pfeffer (luk19952): lukasz@pfeffer.com.pl


Pfeffer.com.pl - Zaistniej w internecie
 
 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Dustin Baccetti modified by Nieoficjalny support phpBB2 by Przemo