POSTscriptum Strona Główna  
  POSTscriptum
FAQ  FAQ   Szukaj  Szukaj   Użytkownicy  Użytkownicy   Grupy  Grupy
 
Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
 
 Ogłoszenie 

Dzisiaj zapoczątkowaliśmy nowy dział na POSTscriptum: Miejsca, które warto polecić.
Zapraszamy do wspólnego zapełniania działu opisami atrakcyjnych miejsc i ciekawych ludzi.
Poniżej link do tematu, którym zapoczątkowałem nowy dział.
Koliba pod Czarcim Kopytem


Odpowiedz do tematu POSTscriptum Strona Główna » ODSKOCZNIA » Lubię obejrzeć... » Terry Gilliam
Terry Gilliam
Autor Wiadomość
wojna światów
[Usunięty]

Wysłany: 2018-08-14, 19:55   Terry Gilliam

Terence Vance Gilliam (ur. 22 listopada 1940 w Minneapolis) – amerykański reżyser i scenarzysta filmowy, animator i aktor, jeden z członków grupy Monty Pythona.

Terry Gilliam to przede wszystkim plastyk, niewielu jest reżyserów, którzy zwracają aż taką uwagę na stronę wizualną swoich dzieł. Urodził się w Minnesocie, ale gdy miał 11 lat, jego rodzina przeniosła się do Los Angeles. Tam ukończył szkołę średnią, a potem zaczął studiować fizykę. Jednak już po 6 tygodniach przeniósł się na nauki polityczne, a po ukończeniu studiów przeprowadził się do Nowego Jorku. Spędził tam 3 lata. W tym czasie pracował m.in. jako redaktor w satyrycznym czasopiśmie "Help!" i agencji reklamowej. Zaczął jednak poważnie myśleć o opuszczeniu USA i przeprowadzce do Europy. Powodów ku temu miał kilka. Nie chciał jechać do Wietnamu i był związany z angielską dziennikarką. Po przeprowadzce do Londynu pracował jako ilustrator, później dzięki wstawiennictwu Johna Cleese'a, którego poznał jeszcze w Nowym Jorku, dostał pierwszą pracę w telewizji. Przygotowywał rysunki i czarno-białe animacje do programu "Prosimy nie regulować odbiorników". To tam poznał komików, którzy wkrótce stworzyli Latający Cyrk Monty Pythona. Wielkim orędownikiem przyjęcia Terry'ego do tego zespołu był Eric Idle, znany ze swojej słabości do wszystkiego, co niezwykłe. Terry zaś, w swoim długim baranim płaszczu, z amerykańskim akcentem i tłumem narzeczonych był na pewno oryginałem. Czas pokazał, że była to słuszna decyzja. Gilliam został nadwornym rysownikiem Cyrku, odpowiadał za całą jego oprawę plastyczną. Był też autorem większości efektów dźwiękowych do swoich filmików i okazjonalnie występował jako aktor. Praca animatora nie była jednak szczytem jego ambicji. Postanowił spróbować reżyserii i w 1974 roku razem z Terrym Jonesem zrealizował pierwszy pełnometrażowy film grupy "Monty Python i Święty Graal". W 1977 roku Gilliam zadebiutował jako samodzielny reżyser.*

* źródło: https://www.filmweb.pl/person/Terry.Gilliam
 
 
wojna światów
[Usunięty]

Wysłany: 2018-08-14, 20:18   

Absolutnie uwielbiam go za trzy produkcje: "12 małp" (1995), "Parnassus: Człowiek, który oszukał diabła" (2009) i "Teoria wszystkiego" (2013). Każdy z tych filmów jest tak niezwykły i inny od tego, co przynosi komercyjne kino. Gilliam łamie stereotypy, pokazuje rzeczywistość z zupełnie innej perspektywy, zmusza do myślenia. W "12 małpach" kreśli świat dystopicznego science fiction. W "Parnassusie" przenosi w iście baśniowy krajobraz, gdzie ścierają się siły dobra i zła. Natomiast bohater "Teorii wszystkiego" toczy walkę z samym sobą, ale i z systemem. Tu scenografia przywodzi na myśl z jednej strony średniowieczne, mroczne, gotyckie wnętrza, z drugiej - kicz lat 80-tych.
Ani to twórczość prosta, ani oczywista. Często nie do przyjęcia dla kogoś przyzwyczajonego do lekkostrawnego kina amerykańskiego. Gilliam to reżyser wytrawny. I choć wina wytrawnego bym nie tknęła, jego filmy łykam w całości :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
POSTscriptum Strona Główna » ODSKOCZNIA » Lubię obejrzeć... » Terry Gilliam


Kontakt:

w sprawach merytorycznych:
Amandalea: amandalea@interia.pl, Leszek Wlazło: niepoeta2@wp.pl

w sprawach techniczno-merytorycznych:
Łukasz Pfeffer (luk19952): lukasz@pfeffer.com.pl


Pfeffer.com.pl - Zaistniej w internecie
 
 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Dustin Baccetti modified by Nieoficjalny support phpBB2 by Przemo