POSTscriptum Strona Główna  
  POSTscriptum
FAQ  FAQ   Szukaj  Szukaj   Użytkownicy  Użytkownicy   Grupy  Grupy
 
Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
 

Odpowiedz do tematu POSTscriptum Strona Główna » PISANE WIERSZEM » Wiersze wolne i białe » po prostu nie rozumiem
po prostu nie rozumiem
Autor Wiadomość
Gruszka 


Dołączyła: 13 Mar 2018
Posty: 557
Wysłany: 2018-11-09, 10:41   po prostu nie rozumiem

我只是不明白*



poezja podobno umiera – tomiki – kto je kupuje
garść poetów drze koty między sobą obrażają (się)
i alienują w hermetycznych słowo(w)tokach

poezja podobno umiera a poeci starają się zasłużyć
na życie wieczne w teorii bezwzględnego wymogu
formy – treść to przerzutnia – wyszła

z obiegu – czytelnik wyleciał za nawias (z resztą – z treścią)
niezrozumiani (s)twórcy piszą wyłącznie dla siebie (sic!)
a plebs puka się w czoło nie znajdując związku we frazeologii –
za – (li) - nie - mogli (?)

poeta potyka się o analizę zwykłego słowa –
w elementach jest znacznie ciekawsze
niż wprost: eeee – moc – je! ko – cham!

bunt przybiera lingwistyczne pozy
zapożyczone z poetyki reklamowych sloganów
na których mucha nie siada do rymu

na bilbordzie – chińskie bikini - mucha zagrzewa skrzydła
zostawia kropkę – w akcie twórczego odbioru sztuki.



-------------------------------------------------------------------------------------
*tytuł właściwy; kopiował się do okna tytułu wadliwie w tym skrypcie.


.
 
 
Grain 

Dołączył: 03 Kwi 2016
Posty: 2120
Skąd: Zgorzelec
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 2018-11-09, 10:43   

Najgorsze są te chińskie krzaczki za potrzebą ekonomiczną.

Pozdrawiam.
 
 
Gruszka 


Dołączyła: 13 Mar 2018
Posty: 557
Wysłany: 2018-11-09, 10:47   

Grain, w dodatku nie skopiowały sie jak trzeba w oknie tytułu ;) Więc zamiast - dałam tłumaczenie z chińskiego na nasze. :)
 
 
wilczajagoda 
lustrakłamią.


Dołączyła: 28 Sty 2012
Posty: 3688
Skąd: bezdroża pospolitej rzeczy
Wysłany: 2018-11-09, 12:03   

i tu się z tobą zgadzam...
w akcie twórczego dzieła rozprowadzam tękropkę na dalsze bilb(m)ordy :rotfl:
_________________
świat , to drogeria zmysłów
 
 
fiołek

Dołączył: 13 Mar 2017
Posty: 2734
Wysłany: 2018-11-09, 18:32   

Dobra diagnoza :padam:
 
 
Gruszka 


Dołączyła: 13 Mar 2018
Posty: 557
Wysłany: 2018-11-09, 20:39   

wilczajagoda, fiołek, dziękuje Wam za odniesienie się.
Pozdrawiam :)
 
 
Irena 


Dołączyła: 02 Cze 2008
Posty: 6346
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2018-11-09, 21:14   

Dużo tu prawdy...niestety.
Jeden przez drugiego "wydają się " / dzisiaj każdy może/ a nie słyszą, że drzewa płaczą mając przed sobą perspektywę przemiału na papier...a papier..../sami sobie dopowiedzcie/.
Jednego tylko nie rozumiem: dlaczego niby po chińsku miał być zapisany tytuł?...że niby taką "chińszczyznę" niezrozumiałą autorzy serwują czytelnikowi?
_________________
kto piórem walczy temu chwała
niech niepokorne wiersze pisze
dla mnie poezja to nieśmiałość
anioła który odszedł w ciszę
- Grzegorz Szafoni
 
 
Witold Kiejrys 
witek


Wiek: 80
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 3629
Skąd: Bartoszyce
Wysłany: 2018-11-10, 01:15   

Poezja nigdy nie była 'chlebem powszednim'.
Ta wysublimowana sztuka, była swego rodzaju serum na ważkie wydarzenia lub sceny życia. Rzadko trawionym na dzień powszedni, stosownie do potrzeb chwili i stanu ducha. Czasami bywała manifestem, niekiedy przez duże 'M', nade wszystko jednak obrazowała stan uczuć, nawet jeśli moralizowała.
Z czasem - kłania się tu wiek XX - stała się wyrazem buntu wszystkiego przeciwko wszystkiemu; sztuką wyzwoloną, ponad wyzwolenie. Wraz z upowszechnieniem szkolnictwa, w postępie geometrycznym rosły szeregi poetów, częściej niby poetów. Ażeby pomieścić ten tabun chętnych, odrzucono kanony precz, język sparciał, aż po przekroczenie barier niechlujstwa i wulgarności. Rozwój informatyki i media elektroniczne dopełniły reszty. Trzeba poczekać, aż to wszystko się uładzi.

Poezja ani nie umarła, ani nie umiera. Po prostu jest. Do tego jest potrzebna. Rzecz jasna, mówię o poezji, a nie wierszowaniu, którego nieodrodnym dzieckiem i ja jestem.
Mam chyba największy żywy kontakt z młodzieżą z wszystkich zgromadzonych na tym portalu. - Jakże młodzież ta pragnie i potrzebuje kontaktu z poezją. Kontaktu z drugim człowiekiem, jeśli tylko wyczuwa w nim zainteresowanie sobą i swoimi problemami/troskami/niepokojami/radością/miłością/złością/nienawiścią/poczuciem opuszczenia. I kontakt ten ma.
Dla poprawy samopoczucia młodzieży i dla zabawy, ale także dla sprawdzenia się, jestem inicjatorem współorganizatorem corocznego Konkursu poetyckiego i krótkiej formy prozatorskiej (preferuję opowiadanie). Oczywiście, przyjąłem na siebie także rolę głównego sponsora, z wcale niemałymi nagrodami finansowymi. Ale tylko wy o tym wiecie. W Bartoszycach, poza wąską grupą nauczycieli, nikt tego nie wie. Nawet młodzież. Bo ja nie robię tego dla poklasku. Staram się dawać z siebie to, czego i ta młodzież potrzebuje - jednemu okazję do zapisania siebie, drugiemu dołożę do butów, dam rower, albo jeszcze coś innego. Nade wszystko jednak daję im siebie. I o dziwo biorą dziadka jak swego.
W tym zespole szkół spotkania poetyckie odbywają się przynajmniej jeden raz w miesiącu, a często i częściej, bo kilka tych 'na życzenie' są moim udziałem. Ostatnie, wcale nie obowiązkowe - to ponad setka dorastającej, zasłuchanej młodzieży.

Przepraszam, że się rozpisałem, ale POEZJA jest potrzebna nam do zdrowia, także tego psychicznego, do radości życia. Także do refleksji, szczególnie nad sobą.

witekk
_________________
człowiek szlachetny rozumie prawość, człowiek małostkowy rozumie zysk

Konfucjusz
 
 
mironiusz


Dołączył: 16 Maj 2011
Posty: 8080
Wysłany: 2018-11-14, 16:34   

Na szczęście tylko ,,podobno"...
:)
_________________
I będą mi grały wiatry...
M.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
POSTscriptum Strona Główna » PISANE WIERSZEM » Wiersze wolne i białe » po prostu nie rozumiem


Kontakt:

w sprawach merytorycznych:
Amandalea: amandalea@interia.pl, Leszek Wlazło: niepoeta2@wp.pl

w sprawach techniczno-merytorycznych:
Łukasz Pfeffer (luk19952): lukasz@pfeffer.com.pl


Pfeffer.com.pl - Zaistniej w internecie
 
 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Dustin Baccetti modified by Nieoficjalny support phpBB2 by Przemo