POSTscriptum Strona Główna  
  POSTscriptum
FAQ  FAQ   Szukaj  Szukaj   Użytkownicy  Użytkownicy   Grupy  Grupy
 
Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
 

Odpowiedz do tematu POSTscriptum Strona Główna » PISANE PROZĄ » Publicystyka » Społeczeństwo obywatelskie
Społeczeństwo obywatelskie
Autor Wiadomość
Owsianko 


Wiek: 71
Dołączył: 01 Lip 2009
Posty: 188
Wysłany: 2019-03-26, 13:53   Społeczeństwo obywatelskie

Niemcy, Rosja i Austria, cieszyły się stabilizacją w czasach, gdy nam przypadła w udziale walka o niepodległość. Po jej zdobyciu, nastąpił krótki moment na wytchnienie i zamiast zamienić szablę na ogólnokrajową pomyślność, poświęciliśmy resztki zanikającej energii – partyjnym kłótniom. Już nie w trakcie tajnych obrad członków ugrupowań, pod strachem aresztowania, zsyłek i utraty życia, lecz w sposób jawny, w parlamencie, z huczliwym udziałem demokracji pojmowanej jako swoboda hucpiarskich i wulgarnych pyskówek.

Przerwa na radość trwała 20 lat. Już w jej trakcie byliśmy nękani przez byłego zaborcę ze wschodu, a po II Wojnie Światowej nastąpił przeszło półwiekowy dalszy ciąg okupacji; państwo nazwane ZSRR, rozległe i ciągle głodne podboju nowych terytoriów, nie mogło pogodzić się z utratą naszych ziem. Za wszelką cenę dążyło do przywrócenia swojej wielkomocarstwowej roli.

Nie pogodziło się wtedy, gdy po latach zaborów powróciliśmy na mapy świata i nie godzi się teraz, gdy uzyskaliśmy względną niepodległość. Piszę WZGLĘDNĄ, ponieważ mimo że przerobienie komunistycznego systemu w kolejny system niesprawiedliwości - nastąpiło wiele lat temu, to wciąż nie potrafimy przełożyć tej transformacji na codzienność. Nie umiemy pracować na rzecz pełnego jej wykorzystania, a przeszkadza nam w tym rozgdakane młócenie słomy i dzielenie włosa na czworo.

Do teraz znaczna część narodu nie ma pojęcia na temat budowy społeczeństwa obywatelskiego. Już nie mówię o ludziach w średnim wieku, bo te pokolenia należy traktować jako edukacyjnie stracone. A także zaliczyć do nich trzeba pokolenia ich dzieci wychowane na kolonizatorskiej odżywce. Jak też obecnych milusińskich zadurzonych wyłącznie w sobie, otaczających Internet większą czułością i szacunkiem, aniżeli ojca i matkę. Zobojętniałych na realny świat, traktujących każdy jego rzeczywisty syndrom jako element komputerowej gry.

Poprzednie, wyhodowane w narzuconym duchu powojennej indoktrynacji, nauczone lawirowania pomiędzy prawdą a fałszem, są niezdolne do porzucenia myśli roztrwonionych przez partyjną wyżymaczkę. Przystosowane do cyklicznej skruchy władzy, do pragmatycznego manipulowania społeczeństwem podatnym na kłótnie, przesiąknięte koniunkturalizmem i doraźnymi poglądami, nie miały możliwości nauczenia się pracy na rzecz wspólnego dobra.

Lecz nie o zepsutych ten spicz, ale o przedwcześnie zramolałych pociechach wiodących markotne, zblazowane i skwaśniałe życie na niby, o wierzących bardziej w pozagrobowe lub wirtualne, niż w prawdziwe istnienie: o zagrożonych obecnym wychowaniem, o najmłodszych przedszkolakach dopiero co wchodzących okres poznawania świata. O dzieciarni poddawanej ideologicznym musztrom i dewocyjnym tresurom. Zmuszanej do wyznawania nieprawdziwych prawd.

Dopiero ich pokolenie ma szansę wyrwać się z ordynarnego zaścianka. O ile PiS zostanie odsunięty od jakiejkolwiek władzy.
_________________
ważniejsze jest co robisz, a nie co mówisz
 
 
Grain 

Dołączył: 03 Kwi 2016
Posty: 1682
Skąd: Zgorzelec
Wysłany: 2019-03-26, 14:19   

Deja wu.
Jakbym miał wizytę świadków Jehowy na wynajmie u lemmingów.
 
 
fiołkowa
b. befana_di_campi

Dołączył: 24 Kwi 2017
Posty: 727
Wysłany: 2019-03-26, 14:40   

Zamiast nowego komentarza do... (zob.wyżej) to pozwolę sobie zacytować swoją własną, powtarzam własną, odpowiedź na niniejszy tekst na innym tzw. literackim portalu pt. "PubliXo":

befana_di_campi, 2 dni temu (2019-03-24 10:39)
"Społeczeństwo obywatelskie" w Polsce już było, względnie starało się nim być. W tekście, a konkretnie w puencie czegoś doń podobnego się nie zauważa.

"Społeczeństwo obywatelskie" nie charakteryzuje się pogardą, jaką epatuje w swoim podsumowaniu Autor, ta zaś bije po oczach nie tylko w jego tekście, ale - i to przede wszystkim - w jego odpowiedziach."

Grain ma rację :przestraszony: Tak, jakby przekabacony przez obecną lemingozę emerytowany świadek od wędrownych misjonarzy :idiota:
_________________
Sobą jestem :)
 
 
Gorgiasz 


Dołączył: 10 Lis 2016
Posty: 451
Wysłany: 2019-03-26, 17:08   

Tekst zawiera wiele trafnych obserwacji i wniosków, poruszając nękające społeczeństwo problemy i jako taki na pewno zasługuje na uwagę. Sądzę jednak, iż dwa ostatnie zdania (a w szczególności ostatnie) są zbędne, gdyż nazbyt pachną założoną ideologią, pozbawiając całość bezstronności i reporterskiej rzetelności, a jednoznaczne określanie partii, której się nie lubi, przekształca ową całość w swoisty manifest polityczny, odbierając jej walory literackie, a także spłaszczając i w jakimś stopniu deprecjonując. Szkoda. Prezentowałeś przecież wiele obiektywnych i mądrych tekstów.

Pomijając już, że obarczanie dziś całą winą jedno ugrupowanie polityczne (nieważne jakie), jest skrajną naiwnością, nieznajomością podstaw realnego świata w którym żyjemy i logicznym nieporozumieniem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
POSTscriptum Strona Główna » PISANE PROZĄ » Publicystyka » Społeczeństwo obywatelskie


Kontakt:

w sprawach merytorycznych:
Amandalea: amandalea@interia.pl, Leszek Wlazło: niepoeta2@wp.pl

w sprawach techniczno-merytorycznych:
Łukasz Pfeffer (luk19952): lukasz@pfeffer.com.pl


Pfeffer.com.pl - Zaistniej w internecie
 
 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Dustin Baccetti modified by Nieoficjalny support phpBB2 by Przemo