POSTscriptum Strona Główna  
  POSTscriptum
FAQ  FAQ   Szukaj  Szukaj   Użytkownicy  Użytkownicy   Grupy  Grupy
 
Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
 

Odpowiedz do tematu POSTscriptum Strona Główna » ODSKOCZNIA » Sala powitań » puk, puk
puk, puk
Autor Wiadomość
nebbia 
Lucyna Bełtowska

Dołączyła: 08 Cze 2019
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-06-08, 17:07   puk, puk

Dzień dobry, a może raczej już dobry wieczór,

jestem nebbia, ot taka sobie "mgiełka" z Krakowa (nie mylić ze smogiem/smokiem przynależnym mojemu miastu). Z tego drugiego - od stuleci - jesteśmy dumni, z tego pierwszego już nie.
Górnolotnie mówiąc, uprawiam wdzięczne oraz wymagające poletko sztuki; piszę (poezja, proza, dramat) i maluję, a także z racji zawodu - wieloletni kustosz muzealny - interesuje mnie historia oraz historia sztuki.

Rozejrzę się, poczytam, oswoję, i - mam taką nadzieję - stanę się w miarę możliwości aktywnym użytkownikiem.

Pozdrawiam Wszystkich :)
nebbia
 
 
jaga 
Jadwiga


Wiek: 23
Dołączyła: 31 Mar 2011
Posty: 4521
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2019-06-08, 20:52   

witaj nebbia - masz rację

Rozejrzę się, poczytam, oswoję, i - mam taką nadzieję - stanę się w miarę możliwości aktywnym użytkownikiem - i tego ci życzę
_________________
Jestem jaka jestem. Niepojęty przypadek, jak każdy przypadek.

— Wisława Szymborska
 
 
fiołkowa 
b. befana_di_campi

Dołączyła: 24 Kwi 2017
Posty: 2248
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 2019-06-09, 23:01   

Znaczy jesteśmy sąsiadkami :?: Ja też z tych okolic :) I Uniwersytetu Jagiellońskiego, i mojego Solnego Miasta :)

:serce: decznie :)
_________________
Z Ciemnogrodu, gdzie najjaśniej bywa pod latarnią :rotfl:
 
 
nebbia 
Lucyna Bełtowska

Dołączyła: 08 Cze 2019
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-06-09, 23:15   

fiołkowa napisał/a:
Znaczy jesteśmy sąsiadkami :?: Ja też z tych okolic :) I Uniwersytetu Jagiellońskiego, i mojego Solnego Miasta :)


O, jak miło! Mieszkam w Podgórzu, czyli jeszcze bliżej Wieliczki.

Pozdrawiam sąsiadkę :)


Jaga, pierwsza powitałaś mnie na forum - bardzo dziękuję.

Serdeczności ślę
n
_________________
Amant alterna camenae (Vergilius, Ecl. 3, 59)
 
 
fiołkowa 
b. befana_di_campi

Dołączyła: 24 Kwi 2017
Posty: 2248
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 2019-06-09, 23:27   

Podgórze miało / ma swój styl :!: C.k. miasto kontra Stary Kraków i Kazimierz, które jeszcze do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku nie chciało się dać Krakowowi wchłonąć ;)
Starsze i nie tylko starsze mieszkanki z Podgórza czekając - jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku - na tramwaj pod tzw. Koroną, nadal udawały się "do Krakowa". A z kolei z kamienicą na rogu Lwowskiej i Limanowskiego jest powiązane pewne niesamowite wydarzenie, jakie się wydarzyło w Wieliczce podczas Holokaustu :(

Zob.: http://postscriptum.net.pl/viewtopic.php?t=22396
_________________
Z Ciemnogrodu, gdzie najjaśniej bywa pod latarnią :rotfl:
 
 
Leszek Wlazło 


Wiek: 67
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 18947
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-06-10, 10:12   

Witaj. Spore są zasoby POSTscriptum, wielu ciekawie piszących autorów, więc można zapomnieć o wolnym czasie. Mam nadzieję, że zagościsz na dłużej i dasz się poznać z twórczości i sympatycznych wypowiedzi. :)
 
 
nebbia 
Lucyna Bełtowska

Dołączyła: 08 Cze 2019
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-06-10, 13:58   

fiołkowa napisał/a:
Podgórze miało / ma swój styl :!: C.k. miasto kontra Stary Kraków i Kazimierz, które jeszcze do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku nie chciało się dać Krakowowi wchłonąć ;)
Starsze i nie tylko starsze mieszkanki z Podgórza czekając - jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku - na tramwaj pod tzw. Koroną, nadal udawały się "do Krakowa". A z kolei z kamienicą na rogu Lwowskiej i Limanowskiego jest powiązane pewne niesamowite wydarzenie, jakie się wydarzyło w Wieliczce podczas Holokaustu :(


Bardzo dziękuję za link, przeczytałam z zainteresowaniem. Interesująco opowiedziałaś tę historię. Od razu jednak pomyślałam o innej Postaci - także w czasie wojny zastrzelonej na ulicy przez gestapowca. Ta osoba, o pięć lat starsza od Twojego bohatera, to Bruno Schulz, zabity na ul. Mickiewicza w Drohobyczu. Poświęciłam mu wiersz pt. "W czwartek zastrzeliłem twojego Żyda"

Dzisiejsze Podgórze, to niegdyś (końcem XVIII w. miasto Joserstadt założone po pierwszym rozbiorze Polski przez imperium Habsburskie, w przeciwwadze do Krakowa. Ulokowane w dogodnym miejscu, gdzie zbiegały się drogi wiodące do Krakowa, Wieliczki i Skawiny. Przez pewien czas Wisła była nawet graniczną rzeką pomiędzy Wolnym Miastem Kraków a Galicją. Wystarczy spojrzeć na ówczesny herb Podgórza.
Przeczytałam Twoją interesującą, ale smutną historię. To może coś radośniejszego.
Czy wiesz, że w Podgórzu (a nie w Krakowie) zatrzymał się Fryderyk Chopin? Przebywał tu przez tydzień, od 24 do 31 lipca 1829 r. Z grupą przyjaciół dyliżansem udawał się do Wiednia i urządzili sobie popas w Krakowie. A gdzie zamieszkali? W zajeździe "Pod Czarnym Orłem" mieszczącym się w samym sercu Podgórza, przy jego rynku pod numerem 13. Odwiedził także Wieliczkę i zjechał do kopalni, a w tamtych czasach to był wyczyn (jak wyglądała taka wyprawa opisała, ze szczegółami, Klementyna Tańska - Hoffmanowa). Prawda, że też ciekawe, tym bardziej, iż mało się o tym pobycie w naszym mieście młodego Fryderyka wie, a na wspomnianym wyżej budynku nie ma nawet najskromniejszej tablicy!

Leszek Wlazło napisał/a:

Witaj. Spore są zasoby POSTscriptum, wielu ciekawie piszących autorów, więc można zapomnieć o wolnym czasie. Mam nadzieję, że zagościsz na dłużej i dasz się poznać z twórczości i sympatycznych wypowiedzi.


Dziękuję, właśnie się rozglądam, wolnego czasu to ja mam - niestety - bardzo mało. Niczego nie zakładam - sytuacja sama się rozwinie.

Pozdrawiam
n
_________________
Amant alterna camenae (Vergilius, Ecl. 3, 59)
 
 
Grain 

Dołączył: 03 Kwi 2016
Posty: 2120
Skąd: Zgorzelec
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 2019-06-10, 14:39   

Nebbia jesteś ekspansywna jak grzybnia, albo ja.

Jedna miała ponad trzysta kilometrów kwadratowych.

Ale to pikuś.
 
 
fiołkowa 
b. befana_di_campi

Dołączyła: 24 Kwi 2017
Posty: 2248
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 2019-06-10, 15:02   

Pisuję o Brunonie Schulzu :)

http://postscriptum.net.pl/viewtopic.php?t=29525

także o sklepach cynamonowych w moim rodzimym Mieście oraz nie tylko. Tę obszerną historię opublikowałam w Antologii POSTscriptum, a wcześniej na tutejszym Forum :)

http://postscriptum.net.pl/viewtopic.php?t=21970

"Wielokulturowa" jestem :D
_________________
Z Ciemnogrodu, gdzie najjaśniej bywa pod latarnią :rotfl:
 
 
nebbia 
Lucyna Bełtowska

Dołączyła: 08 Cze 2019
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-06-10, 15:15   

fiołkowa napisał/a:
Pisuję o Brunonie Schulzu

http://postscriptum.net.pl/viewtopic.php?t=29525


dziękuję, zajrzę :)

Cytat:

Nebbia jesteś ekspansywna jak grzybnia, albo ja.


ciekawe, poklask to, czy dezaprobata? ;)
_________________
Amant alterna camenae (Vergilius, Ecl. 3, 59)
 
 
mironiusz


Dołączył: 17 Maj 2011
Posty: 8080
Wysłany: 2019-06-10, 21:24   

Witaj serdecznie!
:)
_________________
I będą mi grały wiatry...
M.
 
 
nebbia 
Lucyna Bełtowska

Dołączyła: 08 Cze 2019
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-06-11, 21:04   

:)
_________________
Amant alterna camenae (Vergilius, Ecl. 3, 59)
 
 
wojna światów
[Usunięty]

Wysłany: 2019-06-23, 14:32   

nebbia napisał/a:
piszę (poezja, proza, dramat) i maluję, a także z racji zawodu - wieloletni kustosz muzealny - interesuje mnie historia oraz historia sztuki.
Imponujący zakres działania, nebbio! Mimo braku czasu, podglądałam Twoje poczynania na portalu i cóż... cieszę się, że dołączyłaś do naszej społeczności :)
Myślę, że dużo dobrego wniesiesz w to miejsce... A i dużo się od Ciebie nauczę...

Pozdrawiam serdecznie :)
 
 
nebbia 
Lucyna Bełtowska

Dołączyła: 08 Cze 2019
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-06-23, 18:03   

Za takie miłe słowa bardzo dziękuję. :) Jak będzie, co się zdarzy - czas pokaże.

Serdeczności
n
_________________
Amant alterna camenae (Vergilius, Ecl. 3, 59)
 
 
amandalea 
Lidia Kowalczyk


Wiek: 62
Dołączyła: 17 Paź 2007
Posty: 21210
Wysłany: 2019-06-27, 09:44   

Lepiej późno, niż wcale ;) ...witam i ja serdecznie w POSTscriptumowych progach :)
_________________
a po nas już nic
jeno popiół i zgliszcza
życie to jeden wic
rzekł uczeń mistrza
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
POSTscriptum Strona Główna » ODSKOCZNIA » Sala powitań » puk, puk


Kontakt:

w sprawach merytorycznych:
Amandalea: amandalea@interia.pl, Leszek Wlazło: niepoeta2@wp.pl

w sprawach techniczno-merytorycznych:
Łukasz Pfeffer (luk19952): lukasz@pfeffer.com.pl


Pfeffer.com.pl - Zaistniej w internecie
 
 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Dustin Baccetti modified by Nieoficjalny support phpBB2 by Przemo