POSTscriptum Strona Główna  
  POSTscriptum
FAQ  FAQ   Szukaj  Szukaj   Użytkownicy  Użytkownicy   Grupy  Grupy
 
Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
 

Odpowiedz do tematu POSTscriptum Strona Główna » INFO » Centrum pomocy » Centrum pomocy » Serce dla potrzebujących » Dość zaśmiecania plastikiem!
Dość zaśmiecania plastikiem!
Autor Wiadomość
wojna światów
[Usunięty]

Wysłany: 2019-05-05, 19:42   Dość zaśmiecania plastikiem!

Pewnie wielu z Was słyszało o problemie plastikowych odpadów. Sprawa jest poważna i jeśli nie zaczniemy czegoś robić i nie zrozumiemy, że szkodzimy nie tylko środowisku naturalnemu i zwierzętom, ale także sobie, będzie coraz gorzej. Szczerze dziwią mnie wypowiedzi ludzi, którzy narzekają chociażby na zanieczyszczenie środowiska, zupełnie nic przy tym nie robiąc. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, co dzieje się wokół i na świecie. I tylko współdziałając, możemy cokolwiek zmienić.
Poniżej e-mail, którego otrzymałam wczoraj od Lecha "Lele" Przychodzkiego. Podpisanie petycji nic nie kosztuje. Za to - wierzę w to - może wiele zmienić. Nie bądźmy obojętni! To, że coś się dzieje daleko od nas, nie znaczy, że nas nie dotyczy!


W dniu 2019-05-03 11:31:49 użytkownik Risalat Khan - Avaaz <avaaz@avaaz.org> napisał:

Przyjaciele i Przyjaciółki!

To nie do wiary: rządy krajów Zachodu wyrzucają miliony ton plastikowych odpadów w krajach rozwijających się, zaśmiecając ich malownicze wybrzeża – zamiast poddawać je recyklingowi!

Wszyscy znamy szokujące zdjęcia cudownych plaż duszących się pod masą plastikowych śmieci. Ale pewnie mało kto wie, że te śmieci często pochodzą z Europy, USA i Kanady!

Politycy próbują temu zaradzić. Właśnie w tej chwili na szczycie w Genewie decydują, czy zabronić eksportu plastikowych odpadów do krajów, które nie mogą ich przetworzyć.

Ta propozycja ma szerokie poparcie, ale wielkie koncerny i rządy największych krajów Zachodu – w tym USA – starają się ją zablokować. Zwolennicy nowego przepisu mówią nam, że masowe poparcie opinii publicznej może pomóc wygrać tę sprawę. Już za 24 godziny przedstawią nasze głosy na sali obrad. Zaapelujmy więc głośno i wyraźnie: przestańmy zaśmiecać raje!

Dość zaśmiecania plastikiem!

Oceany dosłownie duszą się pod masą plastikowych śmieci. Gdzie nie spojrzeć, umierają zwierzęta – wyrzucone na brzeg, martwe wieloryby z żołądkami pełnymi plastiku, uduszone ptaki morskie, żółwie zaplątane w plastikowe sieci. A większość tego plastiku trafia do morza w krajach rozwijających się, które nie są w stanie przetworzyć go jako surowca wtórnego.

Dlatego zakrawa na szaleństwo, że najbogatsze kraje świata eksportują plastikowe śmieci właśnie do tych, o wiele biedniejszych krajów!

Dziś mamy szansę to zmienić. Koalicja krajów pod wodzą Norwegii domaga się dopisania plastiku do listy odpadów niebezpiecznych. Oznacza to, eksport tych odpadów byłby zakazany, jeśli kraje przyjmujące nie mają możliwości ich prawidłowego zutylizowania, a biedniejsze kraje mogłyby odmówić przyjmowania takich śmieci.

Nie rozwiążemy kryzysu zaśmiecania oceanów plastikiem, dopóki Zachód będzie traktować dziewicze wybrzeża jak wysypisko śmieci. Decyzja zostanie podjęta za kilka dni. Podpisz apel i powiedz politykom: przestańmy zaśmiecać raje!

Dość zaśmiecania plastikiem!

Nasz ruch już nieraz stawał do walki z plagą plastikowych odpadów. Pomogliśmy zakazać używania jednorazowych torebek foliowych, sfinansowaliśmy oczyszczanie zaśmieconych i wystosowaliśmy masowy apel do ONZ za zakazem stosowania jednorazowych wyrobów z plastiku. Dziś znów stajemy w obronie oceanów.

Z nadzieją i determinacją,

Risalat, Rewan, Bert, Iain, Spyro, Alex i Rosa wraz z całym zespołem Avaaz

Dowiedz się więcej:

Do oceanów trafia 8 mln ton plastiku rocznie. To tak, jakby co minutę wrzucano do wody wywrotkę ciężarówki z syntetykiem
http://wyborcza.pl/osiemd...-tak-jakby.html

Eksport amerykańskich odpadów z plastiku trafia do Azji Południowo-Wschodniej
http://dlaplanety.pl/ekoe...iowo-wschodniej

W języku angielskim:

Wired: W gospodarce odpadami panuje bałagan. Oto co musi zostać zrobione
https://www.wired.com/sto...-has-to-happen/

Resource: Norwegia proponuje objęcie plastikowych odpadów przepisami o kontroli handlu https://resource.co/article/norwegian-proposal-place-trade-controls-waste-plastics-gains-support-12823

Avaaz to 51-milionowa globalna społeczność, która pracuje nad tym, by przekonania i poglądy ludzi na całym świecie kształtowały globalne decyzje. („Avaaz” w wielu językach oznacza „głos” lub „pieśń”). Członkowie i członkinie Avaaz pochodzą ze wszystkich krajów na ziemi, a nasz zespół pracuje w 18 państwach i na 6 kontynentach, w 17 językach. Przeczytaj o największych kampaniach Avaaz tutaj,obserwuj nas na Facebooku lub Twitterze.
 
 
Leszek Wlazło 


Wiek: 63
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 18750
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-05-12, 10:06   

Temat jest ważny, ale mam obawy, że petycje niewiele tu pomogą. Jedynie dobre prawo, powiązane z ekonomiką, może, podobnie jak w Szwecji, wyegzekwować recykling.
Gdyby w Polsce nie było punktów skupu złomu, to na każdym rogu ulicy kaleczylibyśmy się o wystające żelastwo. Tzw. "menele" jak mrówki oczyszczają miasto, bo... to im pozwala przeżyć.
W wielu krajach nie ma marketu bez automatów do niszczenia plastykowych butelek, które dodatkowo wynagradzają za utylizację odpadów. Jednak polskie prawo tego nie nakazuje, a markety z tego korzystają. Same zakazy nic nie dadzą, jeśli nie pójdą w ślad za nimi działania gospodarcze polegające na przetwarzaniu odpadów w wyroby służące ludziom.
 
 
wojna światów
[Usunięty]

Wysłany: 2019-07-29, 22:09   

Owszem, masz zupełną rację, Leszku. Być może sama petycja nie pomoże, ale na pewno nie zaszkodzi. Zdaję sobie sprawę, że tego typu pisma podpisują głównie ludzie już uświadomieni, chcący coś zmienić, nie przekonasz mnie jednak, że takie działania są pozbawione sensu.
Już sama świadomość i chęć zmiany wiele może zdziałać! Wierzę w metodę "małych kroczków" - gdyby każdy z nas większą wagę przywiązywał do ochrony środowiska, już byłoby inaczej. Jeśli chodzi o plastiki - czy musimy za każdym razem kupować foliowe reklamówki? Nie lepiej przerzucić się na (coraz powszechniejsze na szczęście) torby lniane? Czy musimy używać słomek, plastikowych talerzyków, czy owoce i warzywa muszą być koniecznie sprzedawane na tackach? Trend w dużej mierze kreowany jest naszymi wyborami. I tu warto się zastanowić - w momencie dokonywania zakupu. Naprawdę możemy ograniczyć wyrzucanie plastików poprzez świadomy wybór i zmianę nawyków.
Z tego, co dziś usłyszałam w radiu, we Wrocławiu mają pojawić się automaty, o których piszesz w swoim poście. Na razie na próbę w kilku miejscach, ale to już zawsze coś!
Czy nie Ty powtarzałeś mi zawsze, że szklanka jest do połowy pełna? Czytając Twój wpis, odniosłam wrażenie, że jednak jest do połowy pusta...

ŻYJMY ŚWIADOMIE - to pierwszy krok do zmiany, czy to chodzi o ochronę środowiska, czy jakąkolwiek inną sprawę.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
POSTscriptum Strona Główna » INFO » Centrum pomocy » Centrum pomocy » Serce dla potrzebujących » Dość zaśmiecania plastikiem!


Kontakt:

w sprawach merytorycznych:
Amandalea: amandalea@interia.pl, Leszek Wlazło: niepoeta2@wp.pl

w sprawach techniczno-merytorycznych:
Łukasz Pfeffer (luk19952): lukasz@pfeffer.com.pl


Pfeffer.com.pl - Zaistniej w internecie
 
 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Dustin Baccetti modified by Nieoficjalny support phpBB2 by Przemo