POSTscriptum Strona Główna  
  POSTscriptum
FAQ  FAQ   Szukaj  Szukaj   Użytkownicy  Użytkownicy   Grupy  Grupy
 
Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
 

Odpowiedz do tematu POSTscriptum Strona Główna » DZIAŁY ARTYSTYCZNE » Fotografia » Villa dei Papiri
Villa dei Papiri
Autor Wiadomość
Elżbieta 
E.M.B.A.


Wiek: 25
Dołączyła: 21 Sty 2008
Posty: 18475
Wysłany: 2019-12-07, 17:17   Villa dei Papiri

................
................przeniesienie historii
................wiąże się z miejscem

................z czasem zapominamy
................kwitnące irysy
................zasypane popiołem
................wrócą do zwierciadła wody
................elżbieta 7 XII 2019

"There are four different gardens on the grounds of the Getty Villa, planted with plants native to the Mediterranean and known to have been cultivated by the ancient Romans. The largest garden is that of the Outer Peristyle, an exact proportional replica of the one at the Villa dei Papiri. The garden is 308 by 105 feet (94 m × 32 m), with a 220 feet (67 m) long pool at the center. Traditional Roman landscaping designs are replicated with manicured bay laurel, boxwood, oleander, and viburnum shrubs. There are rows of date palms lining each of the long sides of the Outer Peristyle garden, while each corner features pomegranate trees surrounded by ornamental plants like acanthus, ivy, hellebore, lavender, and iris. Copies of Roman bronzes excavated at the Villa dei Papiri and elsewhere are scattered throughout the garden.

Just west of the Outer Peristyle is the Herb Garden, where traditional herbs sourced from ancient Roman texts are cultivated along with a variety of fruit trees: pomegranate, fig, apricot, apple, citrus, and pear.
The garden is surrounded by grapevines, and bounded by an olive grove planted on terraces above the garden. The East Garden is small and secluded, surrounded by laurel and plane trees. Its chief feature is an exact replica of the famous shell and mosaic fountain at the House of the Great Fountain in Pompeii, but there is also a circular fountain at the center of a basin filled with aquatic plants, around which the garden is oriented.
The fourth and final garden is that of the Inner Peristyle. Like the Outer Peristyle, a long, narrow, marble lined pool forms the centerpiece of the landscaping; along each side are replicas of bronze female statues from the Villa dei Papiri, modelled to appear as if they are drawing water from the pool. In each corner of the garden is a replica white marble fountain, and there are also several bronze copies of famous Greek sculptures like the Doryphoros and busts of Greek statesmen like Pythagoras and Democritus."
źródło: Wikipedia

Wgooglałam angielski tekst do Google Translate i voila, szybkie tłumaczenie gotowe. Wikipedia polska nie pokazuje polskiego tłumaczenia tekstu.

"Na terenie Getty Villa znajdują się cztery różne ogrody, obsadzone roślinami pochodzącymi z regionu Morza Śródziemnego i znanymi z upraw starożytnych Rzymian. Największy ogród to Ogród Zewnętrzny, dokładna proporcjonalna replika z Villa dei Papiri. Ogród ma wymiary 308 na 105 stóp (94 m × 32 m), z basenem o długości 67 m (220 stóp) w centrum. Tradycyjne rzymskie projekty krajobrazowe są replikowane z wypielęgnowanym wawrzynem, bukszpanem, oleandrem i krzewem kaliny. Na każdym z długich boków Ogrodu Perystylu Zewnętrznego znajdują się rzędy palm daktylowych, a w każdym rogu drzewa granatu otoczone roślinami ozdobnymi, takimi jak akant, bluszcz, ciemiernik, lawenda i irys. Kopie rzymskich brązów wydobytych z ruin w Villa dei Papiri i innych miejscach są rozstawione po całym ogrodzie.

Na zachód od Perystylu Zewnętrznego znajduje się Ogród Ziołowy, w którym uprawiane są tradycyjne zioła pochodzące ze starożytnych rzymskich tekstów oraz różnorodne drzewa owocowe: granat, figa, morela, jabłko, cytrusy i gruszka. Ogród otoczony jest winoroślami i jest okolony przez gaj oliwny posadzony na tarasach nad ogrodem. Ogród Wschodni jest niewielki i zaciszny, otoczony drzewami laurowymi i platanami. Jego główną cechą jest dokładna replika słynnej fontanny muszlowej i mozaikowej w Domu Wielkiej Fontanny w Pompejach, ale jest tam też okrągła fontanna pośrodku długiego basenu wypełnionego roślinami wodnymi, wokół której zorientowany jest ogród.

Czwarty i ostatni ogród to Ogród Wewnętrznego Perystylu. Podobnie jak Zewnętrzny Perystyl, długi, wąski basen z marmurowym dnem stanowi centralny element krajobrazu; wzdłuż każdej strony są repliki brązowych posągów kobiecych z Villa dei Papiri, które wyglądają tak, jakby czerpały wodę z basenu. W każdym rogu ogrodu znajduje się replika fontanny z białego marmuru, a także kilka brązowych kopii słynnych greckich rzeźb, takich jak Doryforos i popiersia greckich mężów stanu, takich jak Pitagoras i Demokryt.
_________________
przestrzeń
składa się z czasu
pokonywania
prostą linią
myśli
zakrętem pytania
zdecydowaniem
kropki śmierci
po wielokropku
umierania
ˆ E

 
 
jaga 
Jadwiga


Wiek: 23
Dołączyła: 31 Mar 2011
Posty: 4521
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2019-12-07, 18:08   

pięknie
_________________
Jestem jaka jestem. Niepojęty przypadek, jak każdy przypadek.

— Wisława Szymborska
 
 
Elżbieta 
E.M.B.A.


Wiek: 25
Dołączyła: 21 Sty 2008
Posty: 18475
Wysłany: 2019-12-07, 18:13   

jaga napisał/a:
pięknie

Dziękuję, Jago.

Piękne miejsce, piękna historia. Chciałoby się tam mieszkać i gdyby nie.. to kto wie. Jedynym minusem są wysokie podatki i tzw 'brush fires', których można uniknąć gdyby nie...

serdecznie
e
_________________
przestrzeń
składa się z czasu
pokonywania
prostą linią
myśli
zakrętem pytania
zdecydowaniem
kropki śmierci
po wielokropku
umierania
ˆ E

 
 
Alchemik 


Wiek: 69
Dołączył: 30 Wrz 2019
Posty: 661
Skąd: Trójmiasto i światy
Wysłany: 2019-12-07, 18:50   

Piękno historii jest zwodnicze, kiedy oglądamy je jako turyści.
Oczywiście, urzeka.
Nawet taka fotografia.
Tym bardziej, że to odwzorowanie.
Wyobraźnia J. Paul Getty'ego.
Ilu niewolników wznosiło pierwowzór?
Potentat naftowy odkupuje swoje szemrane, a może krwawe interesy, odtwarzając cud świata.
Ja jestem fascynatem Pompei i Herkulanum, które jednocześnie zginęły od tchnienia WEZUWIUSZA i przez to tchnienie utrwaliły się jak w kostycznej fotografii codziennego życia.
Może krzywdzę Getty'ego swoim pomówieniem?
_________________
Jerzy Edmund Alchemik
 
 
Elżbieta 
E.M.B.A.


Wiek: 25
Dołączyła: 21 Sty 2008
Posty: 18475
Wysłany: 2019-12-10, 18:07   

Alchemik napisał/a:
Piękno historii jest zwodnicze, kiedy oglądamy je jako turyści.
Oczywiście, urzeka.
Nawet taka fotografia.
Tym bardziej, że to odwzorowanie.
Wyobraźnia J. Paul Getty'ego.
Ilu niewolników wznosiło pierwowzór?
Potentat naftowy odkupuje swoje szemrane, a może krwawe interesy, odtwarzając cud świata.
Ja jestem fascynatem Pompei i Herkulanum, które jednocześnie zginęły od tchnienia WEZUWIUSZA i przez to tchnienie utrwaliły się jak w kostycznej fotografii codziennego życia.
Może krzywdzę Getty'ego swoim pomówieniem?

Miejsce urzeka. Często staram się patrzeć na piękno bez kontekstu historycznego a najzwyczajniej tak, by widzieć po prostu piękno.
Ja nie mam pretensji do pana Getty'ego a wręcz przeciwnie jestem wdzięczna, że zostawił po sobie coś takiego.
Wiele z historii o nim ma w sobie dużo nieścisłości lub zwykłych kłamstw. Może po prostu tak się już utarło, że ludzka zbiorowość zawsze dopatruje się czegoś nie tak u kogoś, komu się powiodło.

Dla mnie było ważne, by się poczuć, jak w tamtej antycznej willi. Zdaję sobie sprawę, że jest ona na pewno 'wygładzona', dokładniej wykończona choćby ze względu na technologie, jakie mogły być w jej budowie użyte, ale nie mogąc być we Włoszech byłam w bardzo fotogenicznej 'odbitce'.

I jeszcze jedno. Jesteś, tak mi się wydaje, Alchemiku dosyć krótko na PeeSie, więc tylko powtórzę wyjaśnięnie a propos pokazywanych przeze mnie fotografii. Nie robię tego, by się chwalić, że coś tam gdzieś tam byłam czy robiłam. Od dawna pokazuję to, co mnie zatrzymało i wywarło ogromne wrażenie.

serdecznie
e
_________________
przestrzeń
składa się z czasu
pokonywania
prostą linią
myśli
zakrętem pytania
zdecydowaniem
kropki śmierci
po wielokropku
umierania
ˆ E

 
 
mironiusz


Dołączył: 17 Maj 2011
Posty: 8080
Wysłany: 2019-12-11, 20:20   

Piękne i dosyć... niesamowite... :)
_________________
I będą mi grały wiatry...
M.
 
 
Elżbieta 
E.M.B.A.


Wiek: 25
Dołączyła: 21 Sty 2008
Posty: 18475
Wysłany: 2019-12-15, 18:00   

mironiusz napisał/a:
Piękne i dosyć... niesamowite... :)

Dziękuję, Mirku za spojrzenie :)

(Mam całą serię kalifornijskich fotografii, które przeglądam teraz w zimowe już bardzo wieczory w mojej północnej rzeczywistości.)
serdecznie
e
_________________
przestrzeń
składa się z czasu
pokonywania
prostą linią
myśli
zakrętem pytania
zdecydowaniem
kropki śmierci
po wielokropku
umierania
ˆ E

 
 
fiołek

Dołączył: 13 Mar 2017
Posty: 2734
Wysłany: 2019-12-15, 21:04   

Pięknie... :oczami:
Nie wiem dlaczego, ale chciałabym w tym miejscu usłyszeć chorał gregoriański...
 
 
Orch 


Dołączyła: 12 Sie 2017
Posty: 396
Wysłany: 2019-12-15, 23:23   

Piękno, to pojęcie, które niejednakowo się odbija w ludzkich oczach, a nieznajomość języka nie pozwala mi się dowiedzieć, co jest powiedziane w temacie. :|
 
 
Elżbieta 
E.M.B.A.


Wiek: 25
Dołączyła: 21 Sty 2008
Posty: 18475
Wysłany: 2019-12-16, 01:01   

fiołek napisał/a:
Pięknie... :oczami:
Nie wiem dlaczego, ale chciałabym w tym miejscu usłyszeć chorał gregoriański...

Na tym ujęciu rzeczywiście można pomyśleć o chorałach.

Jednak całość przywodzi na myśl szaty rzymskie lub greckie.

serdecznie
e
_________________
przestrzeń
składa się z czasu
pokonywania
prostą linią
myśli
zakrętem pytania
zdecydowaniem
kropki śmierci
po wielokropku
umierania
ˆ E

 
 
Elżbieta 
E.M.B.A.


Wiek: 25
Dołączyła: 21 Sty 2008
Posty: 18475
Wysłany: 2019-12-16, 01:17   

Orch napisał/a:
Piękno, to pojęcie, które niejednakowo się odbija w ludzkich oczach, a nieznajomość języka nie pozwala mi się dowiedzieć, co jest powiedziane w temacie. :|

Dołączyłam 'surowe' szybkie tłumaczenie tekstu z Wikipedii.
:)

Rada :) jeśli się nie zna jakiegoś języka, to można taki obcy tekst skopiować a następnie na stronie Google Translate wkleić tekst i poszukać języka, np polskiego, na który chce się tekst przetłumaczyć. Jakość tłumaczeń w Google Translate jest coraz lepsza.
Ja często korzystam z tej strony :)
_________________
przestrzeń
składa się z czasu
pokonywania
prostą linią
myśli
zakrętem pytania
zdecydowaniem
kropki śmierci
po wielokropku
umierania
ˆ E

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
POSTscriptum Strona Główna » DZIAŁY ARTYSTYCZNE » Fotografia » Villa dei Papiri


Kontakt:

w sprawach merytorycznych:
Amandalea: amandalea@interia.pl, Leszek Wlazło: niepoeta2@wp.pl

w sprawach techniczno-merytorycznych:
Łukasz Pfeffer (luk19952): lukasz@pfeffer.com.pl


Pfeffer.com.pl - Zaistniej w internecie
 
 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Dustin Baccetti modified by Nieoficjalny support phpBB2 by Przemo