POSTscriptum Strona Główna  
  POSTscriptum
FAQ  FAQ   Szukaj  Szukaj   Użytkownicy  Użytkownicy   Grupy  Grupy
 
Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
 
 Ogłoszenie 

Dzisiaj zapoczątkowaliśmy nowy dział na POSTscriptum: Miejsca, które warto polecić.
Zapraszamy do wspólnego zapełniania działu opisami atrakcyjnych miejsc i ciekawych ludzi.
Poniżej link do tematu, którym zapoczątkowałem nowy dział.
Koliba pod Czarcim Kopytem


Odpowiedz do tematu POSTscriptum Strona Główna » PISANE PROZĄ » Publicystyka » Skąd wzięły się nasze nicki [pseudonimy]?
Skąd wzięły się nasze nicki [pseudonimy]?
Autor Wiadomość
fiołkowa
b. befana_di_campi

Dołączył: 24 Kwi 2017
Posty: 1401
Wysłany: 2020-02-18, 13:01   Skąd wzięły się nasze nicki [pseudonimy]?

07 Paź 2010 o 17:48 napisała jedna z Użytkowniczek literackiego Forum PubliXo: "Ciekawa jestem, kto z was ma nicka inspirowanego literaturą? Mój wywodzi się z pewnej nieco mniej znanej niż "Rok 1984" powieści Orwella "Wiwat aspidistra".

Odpowiedziałam, iż mój pseudonim „wrzos10” pochodzi z powieści Marii Rodziewiczówny „Wrzos”, którą to krzewinką określano tytułową bohaterkę – panią Kazię Sanicką.

Wrzos obok fiołków jest moim ulubionym kwiatem, więc przez pewien czas egzystował on na kilku (obecnie nieistniejących bądź hibernujących) portalach jako „wrzos10”, „wrzosowe_pachnidło” (przezwisko), „Erica” (łacińska nazwa rośliny) albo „fioletek” [forum samo się zwinęło] czy – od 2018 roku – „fiołkowa” [kiedyś befana_di_campi] na POSTscriptum.

Obok „wrzosa” zaistniała w portalowej przestrzeni „Lidia” [ulubiona kobieca postać z Dziejów Apostolskich NT], a mianowicie Lidia z Tiatyry, z której to postacią utożsamiłam się i ja.

Z kolei „befana_di_campi” oraz „kresowa pani” są reminiscencją własnych, z dawnej Małopolski Wschodniej, Pra - - -> babek jak m. in. lwowska Epifania (Befana) z Kampianów Boimowa.

Karciana figura „Dama Trefl” jest ogólnym symbolem Pani Zimy, upływającego czasu, przekwitającej i gasnącej kobiecości często opisywanej w prywatnych tekstach; nigdy jednak używanej w formie któregoś z wyszczególnionych nicków.

Wszak wyżej wymienione pseudonimy podmieniam nie raz i nie dwa na zapisane w dowodzie osobistym metrykalne imię oraz nazwisko. Zwłaszcza w momencie, kiedy dochodzi do głosu (bez)wiedne, skaczące sobie do wirtualnych gardeł, trollowanie. Bo akurat wtedy, gdy naprawdę trzeba wykazać się pewnego rodzaju cywilną odwagą, wówczas też pokazać należy swoją prawdziwą - bez upiększeń - twarz.
_________________
Sobą jestem :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
POSTscriptum Strona Główna » PISANE PROZĄ » Publicystyka » Skąd wzięły się nasze nicki [pseudonimy]?


Kontakt:

w sprawach merytorycznych:
Amandalea: amandalea@interia.pl, Leszek Wlazło: niepoeta2@wp.pl

w sprawach techniczno-merytorycznych:
Łukasz Pfeffer (luk19952): lukasz@pfeffer.com.pl


Pfeffer.com.pl - Zaistniej w internecie
 
 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Dustin Baccetti modified by Nieoficjalny support phpBB2 by Przemo