POSTscriptum Strona Główna  
  POSTscriptum
FAQ  FAQ   Szukaj  Szukaj   Użytkownicy  Użytkownicy   Grupy  Grupy

Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Odpowiedz do tematu POSTscriptum Strona Główna » ODSKOCZNIA » Lubię poczytać... » Prawiek i inne czasy Olgi Tokarczuk
Prawiek i inne czasy Olgi Tokarczuk
Autor Wiadomość
PoparzonaKawą 

Wysłany: 2020-04-01, 22:58   Prawiek i inne czasy Olgi Tokarczuk

Czytam, na reszcie dorwałam tę książkę.
Generalnie bardzo podoba mi się język. Jest bardzo upoetyczniony. Mam do czynienia z personifikacjami przyrody, a także przedmiotów nieożywionych. Olga stara się we wszystko "tchnąć duszę". Chyba polubię naszą noblistkę.
W przejmujący sposób opisane historie ludzi z różnych środowisk i warstw społecznych, takie uczucie towarzyszenia im i sympatyzowania z nimi, nawet jak w ogóle nie pochwalasz ich czynów.
Taka proza poetyki, personifikacji i obecności oraz różnorodności postaci. Jest zasób, czuje się dzięki właśnie tej różnorodności, powiązania, że to wszystko jest razem, tuż na wyciągnięcie ręki, tworzy jeden organizm.
Każda historia jest inna i ciekawa, każda ma swoją problematykę, ale jest opisywana z takiego bliska, tak ciepło i próbuje znaleźć malowniczość nawet w codziennych, zwykłych rzeczach.
Póki co tyle mojej chaotycznej nieco recenzji.

Marek 
Z. Marek Piechocki

Wysłany: 2020-04-02, 20:42   

Czytałem. "Rzecz" dobra!

PoparzonaKawą 

Wysłany: 2020-04-03, 17:25   

:)

PoparzonaKawą 

Wysłany: 2020-04-17, 00:24   

Przeczytałam całą.
Ta książka nie jest wygodna, nie jest tylko rozrywką dla rozrywki, ta książka przygnębia. Czytając ją człowiek nawet nie chcąc zadawać sobie pewnych pytań i rozkopywać głęboko uśpionych lęków egzystencjalnych czyni to.
Przez to że w książce śledzimy życie kilku pokoleń to przemijanie, przypadkowość zawirowań losów, tragedii oraz radości, są tak wyraziście namacalne.

Ciekawe prawdy można wysnuć zaobserwować, autorka jest królową prawd i praw, i to takich, które nie przeterminowywyują się wraz z przemijaniem pokoleń.

Każdy człowiek czegoś zazdrości innym, ten brzydszy i biedniejszy uznaje za szczyt marzeń to, co ma ten bogatszy czy też ładniejszy, a z kolei ten bogatszy czy też ładniejszy gubi sens życia i staje się podszyty lękiem przemijania. Jeden cierpi prozaiczne cierpienia, a inny intelektualne, ale te drugie wcale nie są znowu taką fanaberią. Wszyscy są inni, ale cierpią podobnie, wszyscy fiksują się na czymś czego nie mają, albo co mogą stracić, albo na tym co mieli i stracili, albo na poszukiwaniu sensu w bezsensie, no i oczywiście boga. Czas każdego przemija, każdy coś nieodwracalnie traci, każdy jest pogrążony w tęsknocie za przeszłością , dzieciństwem i młodością za tym co wtedy było i odeszło bezpowrotnie albo za tym czego nie było i nigdy nie przyszło. Stała jest tylko zmienność i przemijanie, ludzie to chwilowi goście świata, widać tę chwilowość w mnogości historii oraz czasów akcji, ta mnogość perspektyw przytłacza i zarazem każdemu z bohaterów nadaje tę samą wagę: wszyscy są głównymi i pobocznymi zarazem postaciami, pionkami na szachownicy jakiegoś tam boga, a bogiem tym jest czas.

Kurczę język mi się od naszej noblistki ukwiecił i zmetaforyzował, pani Tokarczuk ma na mnie dobry wpływ :P

A teraz, żeby nie było już nadmiaru tej poezji, bardziej kolokwialnie ujmując: jednym słowem psychodela jak cholera, mam doła w ciul po tej książce

No dobra, obalę chyba ze trzy kawy pod rząd, to może humor mi się poprawi, sensem życia przecież jest kawa :)

POSTscriptum Strona Główna » ODSKOCZNIA » Lubię poczytać... » Prawiek i inne czasy Olgi Tokarczuk

Kontakt:

w sprawach merytorycznych:
Amandalea: amandalea@interia.pl, Leszek Wlazło: niepoeta2@wp.pl

w sprawach techniczno-merytorycznych:
Łukasz Pfeffer (luk19952): lukasz@pfeffer.com.pl

Pfeffer.com.pl - Zaistniej w internecie