POSTscriptum Strona Główna  
  POSTscriptum
FAQ  FAQ   Szukaj  Szukaj   Użytkownicy  Użytkownicy   Grupy  Grupy

Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Odpowiedz do tematu POSTscriptum Strona Główna » PISANE WIERSZEM » Wiersze radosne » Na metafizykę
Na metafizykę
Autor Wiadomość
Rita 
Małgorzata B.

Wysłany: 2020-03-11, 21:45   Na metafizykę

Może tam, gdzie turoń chodzi
już nie zabrzmi: "Bóg się rodzi"?
Za to mili boys and girls
zaśpiewają: "Jingle bells"?

Ale czy to komu szkodzi?
Siejmy, żytko się urodzi
przy kolędach i przy country.
Równie dobre wszystkie mantry.

Gorgiasz 

Wysłany: 2020-03-12, 12:16   

Sądzę, że jednak troszkę szkodzi. Odrobinę. Kiedyś powiedziano, że Polacy nie gęsi i swój język mają. Ale zapomnieli. Wszędzie ta globalizacja, unifikacja czyli urawniłowka.:(

Rita 
Małgorzata B.

Wysłany: 2020-03-30, 14:40   

Gorgiasz napisał/a:
Sądzę, że jednak troszkę szkodzi. Odrobinę. Kiedyś powiedziano, że Polacy nie gęsi i swój język mają. Ale zapomnieli. Wszędzie ta globalizacja, unifikacja czyli urawniłowka.:(

Moja intencja była o wiele głębszej natury. Czy mieszasz w to jakiegokolwiek boga czy nie, zboże urośnie albo nie urośnie z innych powodów; z powodu odpowiedniej pogody w odpowiednim czasie, z powodu ataku jakichś szkodników albo ich braku...
Dlatego ważna jest pointa:"Równie dobre wszystkie mantry", bo i tak żadne śpiewanie czy modlitwy nie mają wpływu ani na pogodę ani na wspomniane szkodniki.
A zatem: "Siejmy, żytko się urodzi przy kolędach i przy country".
Teraz rozumiesz Gorgiaszu, dlaczego tytuł tego wiersza brzmi: "Na metafizykę", prawda?

fiołkowa 
b. befana_di_campi

Wysłany: 2020-05-31, 13:22   

Nie zastanawiałam się (głębiej) nad tytułem ;) Ot, jedna ze złotych myśli wypowiadanych [na ten przykład] przy dawnym galicyjskim grzańcu :D

:serce: decznie :padam:

Alchemik 

Wysłany: 2020-06-20, 01:19   

Bunt metafizyczny.
Ja nie buntuję się jako agnostyk.
Ja zadaję pytania.
Wzrost pozostawiam naturze..
Chociaż wiele religii uznaje Naturę za Boginię.
Z kolei ja zastanawiam się czy sam Wszechświat nie jest boski.
Ale wiem przynajmniej, że żadne mantry, czy też inaczej modlitwy, nie wpływają na tworzenie się i wybuchy supernowych, które są prawdziwymi siewcami pierwiastków, materiałów, cegiełek życia.

Rita 
Małgorzata B.

Wysłany: 2020-06-20, 12:33   

...i to by było na tyle, drogi Jurku...

PoparzonaKawą 

Wysłany: 2020-06-24, 23:51   

Tak, subtelne zwrócenie uwagi na pewne nieścisłości metafizyki, a raczej ślepej i poddańczej wiary.

Ktoś mi kiedyś opowiadał historyjkę.
Historyjka dotyczy pani włościanki i córeczki służącej, pani włościanka pozwoliła zbierać jej bukieciki ze wszystkich kwiatów z ogrodu, z wyjątkiem fioletowych tulipanów.
No i oczywiście dziecko, jako ciekawska z natury istota, spragniona poznania, zerwało sobie tego fioletowego tulipana, żeby zobaczyć jak prezentuje się w wazoniku. A pani włościanka dostała szału: wyrzuciła dziewczynkę oraz jej rodzeństwo i matkę na bruk, twierdząc, że teraz będą całymi dniami ciężko pracować w pobliskiej fabryce i sypiać w barakach pozbawionych higieny i ludzkich warunków.

Cy włościanka mądrze postąpiła? Czy miała prawo żądać od małego dziecka respektowania nakazu? Czy miała prawo karać za to wszystkich?
Kto tu właściwie zachował się jak zarozumiały dureń?
A gdyby ta sama szlachcianka kazała innym kochać bliźniego jak siebie samego, czy nie byłaby hipokrytką?
Czy ona może nazywać się miłosierną, jeśli stwierdzi, że przez czterdzieści lat wszyscy mają odkupić "winę" tego dziecka, a potem ona zagwarantuje im z powrotem dobre warunki życia i wszyscy czcząc ją, będą żyć wiecznie? W międzyczasie stwierdziłaby, że sama uda się na jakąś ciężką wyprawę po świecie w stroju żebraczki, ale to dla nich, bo tak ich wszystkich kocha i w ten sposób chce odkupić ich grzechy?
Jakby ktoś nie wyczuwał tu picia do kontekstów religijnych, to powiedziałby, że szlachcianka to dalece chora i toksyczna manipulatorka, spragniona władzy absolutnej, absolutnego poczucia winy swoich poddanych i ich wdzięczności absolutnej.

To tyle mojej gadaniny, musiałam sobie coś nieco nawiązującego do wiersza przytoczyć.

Pozdrawiam Cię Rito
:serce:

Rita 
Małgorzata B.

Wysłany: 2020-06-25, 03:25   

Przytoczona przez Ciebie historyjka jest znakomita. Nic dodać, nic ująć.
Dziękuję Ci za komentarz i pozdrawiam najserdeczniej. ♥

POSTscriptum Strona Główna » PISANE WIERSZEM » Wiersze radosne » Na metafizykę

Kontakt:

w sprawach merytorycznych:
Amandalea: amandalea@interia.pl, Leszek Wlazło: niepoeta2@wp.pl

w sprawach techniczno-merytorycznych:
Łukasz Pfeffer (luk19952): lukasz@pfeffer.com.pl

Pfeffer.com.pl - Zaistniej w internecie