POSTscriptum Strona Główna  
  POSTscriptum
FAQ  FAQ   Szukaj  Szukaj   Użytkownicy  Użytkownicy   Grupy  Grupy

Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Odpowiedz do tematu POSTscriptum Strona Główna » PISANE PROZĄ » Różne gatunki prozy » La Belle Ferronniere
La Belle Ferronniere
Autor Wiadomość
nebbia 
Lucyna Bełtowska

Wysłany: 2020-07-19, 19:26   La Belle Ferronniere

Nie patrzę na widza, ale tam, gdzie nieustający potok głów przesuwa się przed moją koleżanką. Prawdopodobnie dlatego zastygł w kącikach jej ust ten enigmatyczny uśmieszek.

Ale co ja wiem, to moje!

To ona sama namówiła niezrównoważonego szklarza Vincenzo Peruggię, by razem wybrali się na włoską wycieczkę. Chociaż nie spodziewała się, że przez dwa lata uwięziona pod łóżkiem, zmuszona będzie do wdychania zatęchłego odoru walizy, która czasy świetności już dawno miała za sobą.

Dobrze jej tak!

Niestety, jak już triumfalnie powróciła do naszego wspólnego domu, to wywyższono ją, jak nie przymierzając – angielską królową.

A przecież to ja mam bardziej zmysłowe usta!

elka 

Wysłany: 2020-07-22, 08:28   

We właściwy sobie sposób, czyli z umiłowaniem do sztuki, serwujesz nam wycieczkę po Luwrze i zatrzymujesz przy obrazach Leonarda da Vinci.
Na dodatek robisz to nad wyraz ciekawie, przybliżasz bowiem w stu słówkach, dzieje najsłynniejszych obrazów.

Bardzo mi się to podoba, szczególnie, że piszesz z dużą dozą humoru.
Pozdrawiam.

Rita 
Małgorzata B.

Wysłany: 2020-07-23, 20:43   

Ach, ten Leonardo! U Książąt Czartoryskich byłam śliczna i miła a teraz namalował mnie dumną, wyniosłą i nadąsaną.

Podoba mi się ta opowieść Cecylii. Subtelny jest Twój dowcip.

Pozdrawiam.

nebbia 
Lucyna Bełtowska

Wysłany: 2020-07-25, 16:28   

Bardzo obie Panie przepraszam za długotrwały brak odzewu na miłe komentarze. Z przyczyn ode mnie niezależnych jakiś czas nie zaglądałam na POSTscriptum.

Elka, cieszę się, że ta „luwrowska” miniaturka znalazła u Ciebie pozytywny oddźwięk. Dziękuję.

Rita, Tobie, oczywiście, także składam serdeczne podziękowania za zainteresowanie, przeczytanie i pozostawiony komentarz.

Jeżeli pozwolicie to małe wyjaśnienie.
W tej opowiastce przede wszystkim chodzi o sposób wyeksponowania obrazów w Luwrze, a już w szczególności „Mony Lisy” i „La Belle Ferronniere”. Portret tej ostatniej powieszono w takim miejscu, że jej spojrzenie bezpośrednio kieruje się do miejsca, gdzie wisi portret „La Giocondy”.

Wydawało mi się (albo szczerzej będzie powiedzieć - wymyśliłam sobie), że w tym spojrzeniu dostrzec można pytanie… dlaczego właśnie ona?
I tyle, albo… aż tyle. Jako że, wszystkie moje „migawki” zainspirowane dziełami sztuki - na szczęście - nie są krytycznymi ich omówieniami, a tylko kto wie, czy nie nazbyt wybujałą imaginacją, a przede wszystkim umiłowaniem sztuki.

„La Belle Ferronniere” jest portretem Lukrecji Crivelli, podobnie jak Cecylia Gallerani (nasza „Dama z gronostajem”) kochanki „Il Moro”, wyniosłego i potężnego pana Mediolanu Lodovico Sforzy, zwanego także - Emelino, czyli Gronostaj. Mając na uwadze portret Cecylii i trzymane w jej ramionach zwierzątko - właśnie gronostaja – co w odniesieniu do naszego krakowskiego obrazu Leonarda z Muzeum Czartoryskich - znamienne, prawda?

Mam zamiar i nadzieję oddać głos i to donośny naszej Cecylii, która da odpowiedni odpór tym dwóm damom z Luwru pędzla mistrza Leonardo da Vinci. Tu, Rito, jeżeli pozwolisz skorzystam z Twojej odpowiedzi.

To mój drugi tekst o kobiecie noszącej wdzięczne imię Lukrecja. Bowiem inny, popełniony przeze mnie drobiazg „The Rape of Lucrece”, gdzie mowa jest o antycznej Lukrecji, żonie Tarkwiniusza, popchnął mnie w stronę zainteresowania się innymi kobietami o tym imieniu. Oczywiście, prawie wszystkim od razu na myśl przychodzi Lukrecja Borgia – ale to zbyt… banalne. I dlatego - co oczywiście nie oznacza, że tylko dlatego, ale przecież wszystko ze wszystkim można powiązać, krążąc po orbicie dziejów; historii sztuki, czy literatury - zabrałam się za te tematy.

Przyszły mi na myśl takie Lukrecje, jak: Lucrecja Marinella, Lukrecja Tornabuoni, czy Lukrecja Medycejska. Wydaje mi się jednak, że ta pierwsza jest najbardziej interesująca. Chociażby dlatego, że żyła na przełomie XVI/ XVII wieku, i - trochę na wyrost - nazwałabym ją jedną z pierwszych feministek – bowiem w 1600 roku popełniła dzieło po wymownym tytułem „La nobilita et l`eccellenza delle donne co`difetti et mancamenti de gli uomini”. Wprawdzie kilkadziesiąt lat później nieco wycofała się ze swoich rewolucyjnych (jak na owe czasy) stwierdzeń, w kolejnej pozycji „Esortazioni alle donne e agli altri”, ale ciekawe byłoby dociec, co – lub kto - wywarł na nią taką „destrukcyjną” presję.

A te wszystkie dywagacje i rozważania to równoważnia - moja własna „samoobronna przeciwwaga” - dla zamętu, niesnasek i animozji w realnym życiu, nie tylko tym portalowym.

Więcej grzechów nie pamiętam…

fiołkowa 
b. befana_di_campi

Wysłany: 2020-07-27, 20:18   

Powiało miłym zapachem werniksu i wypastowanych muzealnych posadzek :)

:serce: decznie, nebbio :)

nebbia 
Lucyna Bełtowska

Wysłany: 2020-07-28, 16:07   

ja w muzeum - muzeum we mnie ;)

POSTscriptum Strona Główna » PISANE PROZĄ » Różne gatunki prozy » La Belle Ferronniere

Kontakt:

w sprawach merytorycznych:
Amandalea: amandalea@interia.pl, Leszek Wlazło: niepoeta2@wp.pl

w sprawach techniczno-merytorycznych:
Łukasz Pfeffer (luk19952): lukasz@pfeffer.com.pl

Pfeffer.com.pl - Zaistniej w internecie