POSTscriptum Strona Główna  
  POSTscriptum
FAQ  FAQ   Szukaj  Szukaj   Użytkownicy  Użytkownicy   Grupy  Grupy
 
Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
 

Odpowiedz do tematu POSTscriptum Strona Główna » PREZENTACJE » SYTUACJE czyli zaproszenie do świata Marka Piechockiego -
SYTUACJE czyli zaproszenie do świata Marka Piechockiego -
Autor Wiadomość
el 

Dołączyła: 16 Gru 2007
Posty: 8708
Wysłany: 2010-01-02, 21:37   SYTUACJE czyli zaproszenie do świata Marka Piechockiego -

SYTUACJE
czyli zaproszenie
do świata
Marka Piechockiego


Ilekroć biorę do rąk tomik poezji,
którego jeszcze nie przeczytałam, zastanawiam
się, czy znajdzie się w naszyjniku
wierszy, choć jedna perła.
Tak było i tym razem. Mam przed
sobą tomik, pachnący jeszcze farbą drukarską,
Zygmunta Marka Piechockiego pt.
„Sytuacje”. Jestem po pierwszej lekturze.
Koło takiej poezji nie przechodzi się obojętnie.
Do takiej poezji się powraca.
W słowach prostych i powściągliwych
Marek dzieli się z czytelnikiem samym
sobą. Bez kłamstwa i wyszukanych metafor
„podaje siebie strofami”. Niczym
fotograf zatrzymuje w kadrze białej kartki
obrazy miejsc, w których był lub jest. Niczym
malarz rysuje nam trójwymiarowy
pejzaż: poeta, świat i myśl. Bo kim według
Marka jest poeta?
Jedni odmierzają życie starannie
Inni są jak ptaki
A poeci?
Ważą słowa nadają im odmienny
niż w bytowaniu sens
Tak więc wzlatują
Jak ćmy
W jednym z wywiadów udzielonych
„Gazecie Lubuskiej” mówi, że kocha Fryderyka
Chopina. W tomiku odnajdziemy tę
miłość w części pt. „Zapiski klasztorne”.
I choć nie jestem szczególnie muzykalna,
„słyszałam” w tych wersach i mazurki,
i nokturny, i preludia...
Jestem przekonana, że w tym naszyjniku
wierszy, każdy znajdzie dla siebie
przynajmniej jedną perłę. Ja znalazłam
ich wiele. Dlatego też szczególnie gorąco
polecam tomik „Sytuacje”. Trzeba go
koniecznie mieć.

Krystyna Zwolska

za: http://www.wimbp.gorzow.p...&page[d][154]=1

PEGAZ LUBUSKI NR 4(39) 2009 str.19


szczególnie gorąco
polecam tomik „Sytuacje”. Trzeba go
koniecznie mieć.


Mam! I bardzo się z tego cieszę :)

Jeszcze raz gratuluję Marku :)
_________________
kroplą miodu pocieszamy błaznów
lub sami ze sobą rozgryzamy liść mięty
 
 
Marek 
Z. Marek Piechocki


Wiek: 79
Dołączył: 19 Paź 2007
Posty: 15295
Wysłany: 2010-01-02, 21:55   

Dzięki El!
A dzisiaj spotkałem się z naszą Marylką. Razem z Markiem (mężem) przejeżdżali przez Miasteczko G. Kawka, chwila rozmowy. Dostałem JEJ świeżutki, pachnący farbą drukarską tomik. Ładnie na kredowym papierze z wieloma ilustracjami wydany "swoim" sposobem. Ponad trzysta stron. 768 wierszy!!!!Rymowanych!
To dopiero! :)
 
 
el 

Dołączyła: 16 Gru 2007
Posty: 8708
Wysłany: 2010-01-02, 21:57   

No niezły zestaw :) Buziaki i dla Maryli :)
_________________
kroplą miodu pocieszamy błaznów
lub sami ze sobą rozgryzamy liść mięty
 
 
Elżbieta 
E.M.B.A.


Wiek: 27
Dołączyła: 21 Sty 2008
Posty: 18479
Wysłany: 2010-01-02, 22:19   

Marku :) bardzo ciepła, szczera, ciekawa i dobrze napisana recenzja. Gratuluję! Gratuluję, że się "dostałeś w ręce" Marylki.
serdeczności
E
_________________
przestrzeń
składa się z czasu
pokonywania
prostą linią
myśli
zakrętem pytania
zdecydowaniem
kropki śmierci
po wielokropku
umierania
ˆ E

 
 
Leszek Wlazło 


Wiek: 70
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 19070
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-01-02, 22:22   

Cudny tomik i prawdziwa o nim recenzja. Miło móc choć przez chwilę pobyć w Markowym świecie. :)
 
 
Maryla


Dołączył: 08 Lis 2007
Posty: 4930
Wysłany: 2010-01-02, 22:32   

el napisał/a:
szczególnie gorąco
polecam tomik „Sytuacje”. Trzeba go
koniecznie mieć.


I ja mam. Do lektury się zabiorę lada chwila, bo właśnie wróciłam z dalekiej podróży.
Mareczku dziękuję Ci bardzo, bardzo i za książkę i za spotkanie :)


el napisał/a:
Buziaki i dla Maryli :)


Usciskami odpowiadam :)
 
 
eva_14 

Wiek: 105
Dołączyła: 28 Lis 2007
Posty: 8981
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-01-02, 22:52   

wielkie są i moje gratulacje.
_________________

Zbyt smutku by to powiedzieć.
Drzewa oszukują
Tymczasem w blasku tylko idą wody.
Tylko ziemia jest twarda.


Vicente Aleixandre
 
 
Sofim 
Kropelka


Dołączyła: 05 Gru 2007
Posty: 863
Skąd: z przedmieścia
Wysłany: 2010-01-02, 23:09   

el napisał/a:
Mam! I bardzo się z tego cieszę :)


A ja nie mam :( A w Gorzowie, to będę zapewne dopiero na wiosnę :(
 
 
Marek 
Z. Marek Piechocki


Wiek: 79
Dołączył: 19 Paź 2007
Posty: 15295
Wysłany: 2010-01-03, 00:23   

Kto będzie chciał może "dostać" pocztą, ale za dni kilkanaście bo skończył się nakład na mojej domowej półce. I trzeba dodrukować. W poniedziałek pojadę do drukarni bo znalazłem jeszcze dwie literówki i trzeba nanieść poprawki.
Dam znać jak już się półeczka zapełni. :)
 
 
Marek 
Z. Marek Piechocki


Wiek: 79
Dołączył: 19 Paź 2007
Posty: 15295
Wysłany: 2010-01-03, 00:25   

Maryla napisał/a:
wróciłam z dalekiej podróży.


Uffff... martwiłem się o Was!!!
Maryla napisał/a:
Mareczku dziękuję Ci bardzo, bardzo i za książkę i za spotkanie

Ja też i za spotkanie niezwykle miłe i książkę! :)
 
 
Sofim 
Kropelka


Dołączyła: 05 Gru 2007
Posty: 863
Skąd: z przedmieścia
Wysłany: 2010-01-03, 08:46   

Marek napisał/a:
Kto będzie chciał może "dostać" pocztą, ale za dni kilkanaście bo skończył się nakład na mojej domowej półce. I trzeba dodrukować. W poniedziałek pojadę do drukarni bo znalazłem jeszcze dwie literówki i trzeba nanieść poprawki.
Dam znać jak już się półeczka zapełni. :)


Ja staję pierwsza w kolejce! Jak już będziesz miał książeczkę, podaj mi na pw nr konta, na które mam przesłać należność.
Z góry dziękuję!
Sofim
 
 
Maryla


Dołączył: 08 Lis 2007
Posty: 4930
Wysłany: 2010-01-03, 09:52   

:D Jestem po pierwszym czytaniu książki "Sytuacje" i z wielkim wzruszeniem podpisuję się w całości po tym, co napisała "el". :padam: :padam: :padam:

el napisał/a:
Marek dzieli się z czytelnikiem samym
sobą. Bez kłamstwa i wyszukanych metafor
„podaje siebie strofami”. Niczym
fotograf zatrzymuje w kadrze białej kartki
obrazy miejsc, w których był lub jest. Niczym
malarz rysuje nam trójwymiarowy
pejzaż: poeta, świat i myśl.


Jedno wiem, ze wracać będę często do Twoich słów Marku.
Biorę je w posiadania, na dobre odczytywanie rzeczywistości...
 
 
amandalea 
Lidia Kowalczyk


Wiek: 64
Dołączyła: 17 Paź 2007
Posty: 21336
Wysłany: 2010-01-03, 10:21   

Recenzja bardzo prawdziwa, moje gratulacje Marku, a do Twoich wierszy zawsze wracam z przyjemnością :)
_________________
a po nas już nic
jeno popiół i zgliszcza
życie to jeden wic
rzekł uczeń mistrza
 
 
Marek 
Z. Marek Piechocki


Wiek: 79
Dołączył: 19 Paź 2007
Posty: 15295
Wysłany: 2010-01-03, 11:07   

To, co piszecie mile łechce moją próżność... :zawstydzony:
 
 
el 

Dołączyła: 16 Gru 2007
Posty: 8708
Wysłany: 2010-01-03, 12:03   

Kod:
Jestem po pierwszym czytaniu książki "Sytuacje" i z wielkim wzruszeniem podpisuję się w całości po tym, co napisała "el".


Marylu... To nie moje słowa, ale Pani Krystyny Zwolskiej, której recenzję podaję za Pegazem Lubuskim
_________________
kroplą miodu pocieszamy błaznów
lub sami ze sobą rozgryzamy liść mięty
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
POSTscriptum Strona Główna » PREZENTACJE » SYTUACJE czyli zaproszenie do świata Marka Piechockiego -


Kontakt:

w sprawach merytorycznych:
Amandalea: amandalea@interia.pl, Leszek Wlazło: niepoeta2@wp.pl

w sprawach techniczno-merytorycznych:
Łukasz Pfeffer (luk19952): lukasz@pfeffer.com.pl


Pfeffer.com.pl - Zaistniej w internecie
 
 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Dustin Baccetti modified by Nieoficjalny support phpBB2 by Przemo