Środek nocy
Autor
Wiadomość
czarnowidz
Wiek: 46 Dołączył: 11 Lis 2009 Posty: 32
Wysłany: 2009-11-11, 14:11 Środek nocy
w środku nocy
jest chwila
dla źle urodzonych
dla obłąkanych
dla sierot które nie mają
swojej gwiazdy
w środku nocy
jest przestrzeń
gdzie śmierć pasie marzenia
które pójdą na ubój
w rzeźni dnia
nad wszystkim czuwa bóg
z kulą świata
u nogi
nuta niepokorna
Danuta Zasada
Dołączyła: 22 Cze 2008 Posty: 14517 Skąd: Gliwice / obecnie Göteborg
Wysłany: 2009-11-11, 15:21
zgrabnie i obrazowo wydaje mi się .... mimo wszystko jasność myśli przyświeca idei w którą brniesz jak w zaparte...
Konsekwencja nie do podważenia
w widzeniu kompatybilnym z awatarem....
dla mnie choć godzi w mój wszyty podskórnie optymizm
mimo wszystko na TAK
jeśli moge sie tak niezręcznie wyrazić w tej kwestii....
_________________ wieczność przed nami i wieczność za nami
a dla nas ... chwila - między wiecznościami
Irena
Dołączyła: 02 Cze 2008 Posty: 6353 Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2009-11-11, 18:27
czarnowidz napisał/a: w środku nocy
jest przestrzeń
gdzie śmierć pasie marzenia
które pójdą na ubój
w rzeźni dnia
nad wszystkim czuwa bóg
z kulą świata
u nogi
Ta część wiersza jest świetna. Drażni mnie trzykrotne dla ...z powodzeniem wystarczy jedno.
Serdecznie.....................................Ir
_________________kto piórem walczy temu chwała
niech niepokorne wiersze pisze
dla mnie poezja to nieśmiałość
anioła który odszedł w ciszę - Grzegorz Szafoni
menałe
Małgorzata Helena
Wiek: 54 Dołączyła: 25 Sie 2009 Posty: 5262 Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-11-11, 18:38
w środku nocy
jest chwila ukojenia
dla źle urodzonych
obłąkanych
i sierot które nie mają
swojej gwiazdy
w środku nocy
jest przestrzeń
gdzie śmierć pasie marzenia
które pójdą na ubój
w rzeźni dnia
nad wszystkim czuwa bóg
z kulą świata
u nogi
zaciekawiłeś wierszem , a ja sobie jak zwykle pomruczałam po swojemu
pozdrawiam , m.
czarnowidz
Wiek: 46 Dołączył: 11 Lis 2009 Posty: 32
Wysłany: 2009-11-11, 19:11
Mi też ta pierwsza strofa "zgrzyta"... ale jeszcze wezmę się za nią. W końcu grafomania też wymaga kunsztu
_________________ "(...)Aż zza siedmiu gór
Niebo na mnie grzmi
Daj mi boże sznur
Nie doliczaj dni..."
K. M. Sieniawski - "Requiem"
pasikonik
niepijący alkoholik
Wiek: 57 Dołączył: 17 Wrz 2009 Posty: 5545 Skąd: Wetlina
Wysłany: 2009-11-11, 21:07
słówko "pasie" mi nie leży , ale, niestety nie ma go (chyba) czym zastąpić.
hoduje - sam nie wiem.
przy ostatniej frazie trochę się wystraszyłem:
piszę dobrze, czasem z buntem, błaganiem, pretensją lub wcale
ale to tylko takie moje pasikonikowe
Wiersz jako całość: ładne wejście, proszę o więcej
Pozdrawiam
_________________ Subskrybuj kanał youtube: https://www.youtube.com/c...CkmHWN5dQv4L9cg
eva_14
Wiek: 105 Dołączyła: 28 Lis 2007 Posty: 8981 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-11-11, 21:11
to jest to, co mi trafia. dla mnie super
_________________
Zbyt smutku by to powiedzieć.
Drzewa oszukują
Tymczasem w blasku tylko idą wody.
Tylko ziemia jest twarda.
Vicente Aleixandre
el
Dołączyła: 16 Gru 2007 Posty: 8708
Wysłany: 2009-11-11, 21:17
pasie, karmi, żywi - jest czym zastąpić, ale po co? pasie marzenia - oryginalne
poprawki Ewy ciekawe i warte rozważenia. Pozbyłam się jeszcze powtórzenia które
Może tak
w środku nocy
jest chwila ukojenia
dla źle urodzonych
obłąkanych
i sierot bez gwiazdy
Zamysł wiersza bardzo ciekawy.
Pozdrawiam
_________________ kroplą miodu pocieszamy błaznów
lub sami ze sobą rozgryzamy liść mięty
pasikonik
niepijący alkoholik
Wiek: 57 Dołączył: 17 Wrz 2009 Posty: 5545 Skąd: Wetlina
Wysłany: 2009-11-11, 21:28
Jedynie brzmienie słowa (zmiękczenie) nie leży mi w tym miejscu, nie samo słowo, dlatego piszę o innym.
Jeśli chodzi o sam zwrot - zgadzam się, jest oryginalny.
Czepiam się , wybacz, pasikoniki już tak mają co do "brzmień" i "grań".
Pozdrawiam!
_________________ Subskrybuj kanał youtube: https://www.youtube.com/c...CkmHWN5dQv4L9cg
dz_re
Mariusz A.Ż.
Wiek: 115 Dołączył: 15 Gru 2007 Posty: 1123
Wysłany: 2009-11-11, 22:10
czarnowidzu, a ja wykombinowałem tak, podpierając się uwagą el , jeśli można Tobie pomóc:
w środku nocy
jest chwila ukojenia
dla źle urodzonych
obłąkanych
i sierot bez gwiazdy
w środku nocy
znajduje się przestrzeń
gdzie śmierć pasie marzenia
pójdą na ubój
w rzeźni dnia
nad wszystkim
czuwa bóg
z kulą świata u nogi
należałoby jeszcze zmienić tytuł, żeby środek nocy nie przejadł się czytelnikowi
Pozdrawiam
_________________ Niby jestem, lecz wielu mówi, że mnie brak.
Zbigniew Michalski
Zbigniew Michalski
Wiek: 73 Dołączył: 06 Lis 2009 Posty: 1797 Skąd: z Mielca
Wysłany: 2009-11-12, 07:31
To bardzo dobry wiersz! Możesz postąpić dowolnie z podpowiedziami, gdyż dobra poezja obroni się sama.
_________________http://zmichalski.blogspot.com/
Gość
Dołączył: 23 Lut 2008 Posty: 9099
Wysłany: 2009-11-12, 07:51
gdzie śmierć wypasa marzenia
dla mnie też na tak ...
Abi
Dołączyła: 31 Gru 2008 Posty: 4286
Wysłany: 2009-11-12, 10:09
chyba będę miała co poczytać
spod Twojego pióra
pozdrawiam
D.
czarnowidz
Wiek: 46 Dołączył: 11 Lis 2009 Posty: 32
Wysłany: 2009-11-12, 12:08
Dziękuję wszystkim za przeczytanie tego czegoś, co mieni się być wierszem. Dziękuję również za wszystkie wskazówki i uwagi. Pozdrawiam.
_________________ "(...)Aż zza siedmiu gór
Niebo na mnie grzmi
Daj mi boże sznur
Nie doliczaj dni..."
K. M. Sieniawski - "Requiem"
wojna światów [Usunięty ]
Wysłany: 2016-08-17, 11:43
Środkowa strofa świetna! Mocno działa na wyobraźnię.
O roli Boga można by dyskutować bez końca...