POSTscriptum Strona Główna  
  POSTscriptum
FAQ  FAQ   Szukaj  Szukaj   Użytkownicy  Użytkownicy   Grupy  Grupy
 
Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
 

Odpowiedz do tematu POSTscriptum Strona Główna » PISANE WIERSZEM » Wiersze wolne i białe » Autoportret
Autoportret
Autor Wiadomość
ALmec_33 

Wiek: 66
Dołączył: 09 Mar 2026
Posty: 137
Wysłany: 2026-06-18, 15:34   Autoportret

Siedziałem
jak co wieczór w fotelu
czytając tę samą wyblakłą gazetę
nie kupuję nowej prasy
bo codziennie to samo się dzieje

pogrążone w ciemnościach miasto śpi
na kalendarzu ściennym nowy rok trwa...
przeminął dzień jak każdy z wielu
tajemnica umilkła ze swym sekretem
o tym co mogłoby się jeszcze stać

kot się ze mnie ukradkiem śmieje
ktoś dzwoni właśnie do drzwi
idę otworzyć

to byłem ja...
_________________
kocham pisać
 
 
.AnimusLumen. 

Wiek: 45
Dołączył: 15 Mar 2016
Posty: 986
Wysłany: 2026-06-18, 20:36   

Witaj, rozdwojenie jaźni? Zaniki pamięci? Szybki Lopez? xD Grubo, u mnie w głowie nie lepiej! A tak serio fajna puenta, minimalizm, tylko szyk na końcu pierwszej strofy do przestawienia, pozdrawiam :)
_________________
„Malarstwo jest milczącą poezją, a poezja - mówiącym malarstwem“ - Simonides
 
 
ALmec_33 

Wiek: 66
Dołączył: 09 Mar 2026
Posty: 137
Wysłany: 2026-06-19, 08:24   

Dziękuję Animusie za to,że wpadłeś na chwilę i do mnie.
Inwersja , o której piszesz była świadomym wyborem.
Widzę,że czytasz uważnie i to mi się podoba.
A czemu tak napisałem ? Po prostu lubię eksperymentować z treścią
albo formą...
słonecznego weekendu bo to już piątunio.
Artur
_________________
kocham pisać
 
 
ella_hagar 


Dołączyła: 20 Maj 2008
Posty: 256
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2026-06-19, 20:17   

Pomysł bardzo fajny na wiersz! Daje do myślenia. Ale tytuł skłania, by wierzyć, że to autor o sobie.
Autobiografia to takie chodzenie po samym sobie. : ) Hmmm…

I to jest smutny wiersz o samotności. Bo smutna ta samotność, ALmecu.

Świat, gdzie nawet kalendarz zatrzymał się na starym Nowym Roku, a jedyna gazeta jest tak spłowiała, że zapewne oczy bolą od jej czytania. Beznadziejnie, bo nic nowego nie można w niej przeczytać, jakby codziennie działo się to samo. I nikogo obok, tylko powietrze i wygodny fotel.
Bez nadziei, bez feeling'owania, bez drugiego człowieka.
Pustka taka, że jakby ktoś zapukał do drzwi, to usłyszałby być może " nikt o takim nazwisku tu nie mieszka". Ale nikt obcy nie pukał. „To byłem ja” mówi podmiot liryczny. Taka to samotność. Tak to odebrałam

Jeśli to o tobie, to kup nową gazetę, a starą wyrzuć. Zmień kalendarz i idź, wyjdź do ludzi. Gdziekolwiek. Na zewnątrz też jest życie.
Trzymam kciuki. : )

W sumie wiersz ok. Ale rację ma Animust, że inwersje coś jednak psują. Bo inwersje są w każdej strofie. Ty mówisz, że to eksperymentowanie. Ok, że eksperymentujesz. : )
Zapewne wiesz, że inwersja jest ok, kiedy podkreśla emocje, ułatwia rytm, akcentuje ważne słowo.


Serdeczne serdeczności ślę :)
_________________

 
 
ALmec_33 

Wiek: 66
Dołączył: 09 Mar 2026
Posty: 137
Wysłany: 2026-06-20, 13:38   

Serdecznie Ciebie Elu pozdrawiam i ad rem:
wiersz zamieściłem w kategorii wiersze wolne i białe ;)
to, czym jest wiersz wolny na pewno wiesz
dlatego daj mu i tym razem tę wolność :)
a skoro inwersje podkreślają emocje
to dlaczego ich nie stosować ?

na marginesie: jestem Artur , nie pisz do mnie Almecu
bo to tylko nick
Artur :D
_________________
kocham pisać
 
 
Witold Kiejrys 
witek


Wiek: 82
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 4107
Skąd: Bartoszyce
Wysłany: 2026-06-20, 16:23   

Bezkrytycznie o sobie; coraz bardziej poznajemy się.
Jesteś mężczyzną!
:)
Podoba mi się ten wiersz, pozdrawiam, witekk
_________________
człowiek szlachetny rozumie prawość, człowiek małostkowy rozumie zysk

Konfucjusz
 
 
ALmec_33 

Wiek: 66
Dołączył: 09 Mar 2026
Posty: 137
Wysłany: 2026-06-20, 19:37   

Serdecznie dziękuję Witku i pozdrawiam u progu lata.
_________________
kocham pisać
 
 
ella_hagar 


Dołączyła: 20 Maj 2008
Posty: 256
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2026-06-25, 21:11   

I ja Ciebie, Arturze, pozdrawiam i ślę ad rem : )

Napisałeś, że "to, czym jest wiersz wolny na pewno wiesz, dlatego daj mu i tym razem tę wolność"
Wiem czym jest wiersz wolny. I niech żyje wiersz wolny! Bo parafrazując tekst piosenki: wolność kocham i rozumiem. Wolności zabrać nie umiem : )))

Wiesz, Arturze, kiedyś, dawno temu, na spotkaniu poetyckim z poetą znanym i cenionym, powiedziałam, że wiersz wolny w sumie daje ogromną swobodę, że może być zupełnie „jaki bądź”.
I oto co mi powiedział ów poeta: Mówisz, że poezja to sztuka dowolności i swobody? Znaczy się, że pisać można dowolnie i swobodnie, bez ograniczeń. Właściwie tak, tak można pisać, ale dla siebie. Czytelnik poezji jest bowiem bardziej wymagający.

Więc pisać dowolnie i swobodnie wolne wiersze, owszem, ale tak, żeby wiersz podobał się nie za wiersz, a za aurę, jaką wytwarzają pojawiające się w nim słowa. Jeśli tej aury nie ma, nie ma też dobrego tworzywa poetyckiego. Są tylko dowolnie dobrane słowa i autorska swoboda pisania, bo poza tym słowa mogą nie ukrywać pod sobą absolutnie nic, albo też jakąś bzdurę.
Ja sobie wzięłam to do serca. : )
Nie daj się zwariować słowom "wiersz wolny". : )

Życzę ci, abyś pisał tak, żeby głodny myślał, że jedzenie, a biedny, że pieniądze.
Też chciałabym tak pisać

Kłaniam się uprzejmie
Ella.
_________________

 
 
ALmec_33 

Wiek: 66
Dołączył: 09 Mar 2026
Posty: 137
Wysłany: Dzisiaj 8:41   

Bardzo Tobie dziękuję Elu za sympatyczny i obszerny komentarz.
Poezja to rzeczywiście sztuka wolna i jeśli są tacy, którzy sprawdzają wyłącznie przecinki albo spacje
to nie są czytelnicy poezji.
Ten poeta miał dużo racji tylko nie wspomniał o jednym. Coraz więcej na portalach poetyckich spotyka się ludzi, którzy krytykę literacką mylą ze zwyczajnym krytykanctwem. Obrażają i ośmieszają autorów a nie skupiają się wcale na treści i aurze wierszy.
Coraz częściej posługują się AI co całkiem wypacza sens tworzenia wierszy. Dlatego ja unikam tych ,,pomocy naukowych,, i piszę to co mi serce podpowiada.
Dziękuję ci Elu za komentarz bo kiedy czytam takie empatyczne wypowiedzi to chce się pisać jeszcze bardziej i jeszcze więcej. I jeszcze jedno: możesz zwracać się do mnie nie nickiem a po imieniu.Bo Artur to z mojego nicku.
Serdecznie ciebie pozdrawiam i życzę dużo weny twórczej. :)
Maciej :) :)
_________________
kocham pisać
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
POSTscriptum Strona Główna » PISANE WIERSZEM » Wiersze wolne i białe » Autoportret


Kontakt:

w sprawach merytorycznych:
Amandalea: amandalea@interia.pl, Leszek Wlazło: niepoeta2@wp.pl

w sprawach techniczno-merytorycznych:
Łukasz Pfeffer (luk19952): lukasz@pfeffer.com.pl


Pfeffer.com.pl - Zaistniej w internecie
 
 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Dustin Baccetti modified by Nieoficjalny support phpBB2 by Przemo